Greek Otaku Network

Το σημείο συνάντησης όσων αγαπάμε τα manga, τα anime και τα asian drama.

ΦόρουμΑρχικήΗμερολόγιοΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» Chuunibyou demo Koi ga Shitai!
Τρι Οκτ 17, 2017 12:28 am από giorgos

» Μουσικά κομμάτια(+covers) από games
Δευ Σεπ 11, 2017 2:46 pm από RA3F3V3R

» My Neighbor, Charles (2015-)
Δευ Σεπ 11, 2017 2:32 pm από RA3F3V3R

» Nightmare Teacher (2016) Mini Series
Πεμ Σεπ 07, 2017 11:45 pm από RA3F3V3R

» The longest journey: Dreamfall
Τρι Σεπ 05, 2017 3:23 pm από RA3F3V3R

» I Am... (2017) Mini Series
Τρι Σεπ 05, 2017 3:01 pm από RA3F3V3R

» Daniel Henney
Πεμ Αυγ 31, 2017 10:31 am από RA3F3V3R

» Frozen Love (2017) Mini Series
Πεμ Αυγ 31, 2017 10:24 am από RA3F3V3R

» Bi (Rain) Artist
Τετ Αυγ 30, 2017 10:42 am από RA3F3V3R

» Best real drama kisses
Τρι Αυγ 29, 2017 12:51 pm από RA3F3V3R

» Dream Home (2010)
Κυρ Νοε 20, 2016 2:43 am από Raiden

» The Wailing (2016)
Σαβ Νοε 19, 2016 10:10 am από eva

» Τελευταίο κορεάτικο τραγούδι που ακούσατε
Σαβ Νοε 19, 2016 10:09 am από eva

» Kdrama ost
Σαβ Νοε 19, 2016 10:04 am από eva

»  ‘Mainstream’ Anime: κριτήριο για να δει κάποιος κάτι ή όχι; (Άρθρο)
Σαβ Νοε 19, 2016 10:00 am από eva

» Ookami Shoujo to Kuro Ouji ( Wolf Girl and Black Prince )
Σαβ Νοε 05, 2016 6:04 pm από eva

» Lee Min Ho
Σαβ Οκτ 22, 2016 1:42 am από nansecrets

» Train to Busan (2016)
Κυρ Σεπ 18, 2016 5:27 pm από eva

» Hana yori Dango manga
Κυρ Σεπ 18, 2016 5:26 pm από eva

» Anime χαμένος χρόνος
Τρι Αυγ 09, 2016 1:58 pm από Juohmaru

Νοέμβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Affiliates
free forum

Terry Candy

KYRVOG KOREAN MOVIES

G.O.T
Facebook
Gotnet

Προωθήστε κι εσείς τη σελίδα σας

Μοιραστείτε | 

Reply 1997

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 15628
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2013

#1ΔημοσίευσηΘέμα: Reply 1997   Τετ Μαϊος 15, 2013 11:27 pm

"Reply 1997" will focus on the extreme fan culture that emerged in the 1990s when idol groups took center stage and K-pop was blossoming. Moving back and forth between the ’90s and today, the story centers on the life of Seong Si Won, who idolizes boyband H.O.T, and her 5 high school friends.

Also known as: Answer to 1997 / Reply 1997
Genre: Youth, romance, comedy
Episodes: 16

Jung Eun Ji as Sung Shi Won
Seo In Guk as Yoon Yoon Jae
Shin So Yool as Mo Yoo Jung
Hoya as Kang Joon Hee
Eun Ji Won (은지원) as Do Hak Chan
Lee Shi Un as Bang Sung Jae

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Έχει επεξεργασθεί από τον/την eva στις Τετ Ιαν 22, 2014 11:04 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://gotnet.forumgreek.com
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Reply 1997   Τετ Ιαν 22, 2014 10:15 pm

Είναι ένα απο τα drama που έχω δει αρκετό τώρα, αλλά δεν είχα βάλει κριτική. Η αλήθεια είναι ότι το είχα ξεχάσει, νόμιζα ότι είχα βάλει. Προσπαθούσα λοιπόν να πω την προσωπική μου άποψη για κάτι που δεν το έχω πρόσφατο, βασισμένη μόνο σε αυτά που μου έχουν μείνει στο μυαλό.
Το πρώτο λοιπόν που μου ερχόταν στο μυαλό, είναι η νοσταλγία που με έκανε να νιώθω! Ηταν και παραμένει ένα από τα καλύτερα που έχω δει, χωρίς «χειροπιαστό» λόγο όμως. Στην αρχή το παρακολουθούσα λίγο μουδιασμένη, αλλά πολύ γρήγορα κατάλαβα ότι με είχε κερδίσει χωρίς να καταλάβω ούτε το πώς το έκανε. Το μόνο που κατάλαβα, και που έχει παραμείνει ακόμα και σήμερα, όχι απλά στο μυαλό, αλλά στην καρδιά, ήταν ότι μου έδινε την εντύπωση ότι παρακολουθούσα την δική μου εφηβική ηλικία, τα τελευταία χρόνια του λυκείου, και ίσως το πρώτο ή τα δύο πρώτα των σπουδών μου.  Νοσταλγικό, σίγουρα μία από τις λέξεις που μπορούν να το περιγράψουν με απόλυτη επιτυχία! Πνευματώδες και γλυκό, απίστευτα γλυκό! Σου δίνει όλη σου την εφηβική ηλικία με χιούμορ και καρδιά, πολύ καρδιά!
Θεωρητικά είναι romance, ή μάλλον όχι θεωρητικά, είναι romance, και μέσα από αυτά τα συναισθήματα που πραγματώνονται αλλά και όχι, που εξομολογούνται ή και όχι, που γίνονται αποδεκτά ή όχι, που πληγώνουν ή  δίνουν χαρά, βλέπουμε να περνάει μπροστά από τα μάτια μας η εφηβεία μιας ολόκληρης παρέας, αλλά και πως η οικογένειες και ο στενός κύκλος τους τη βιώνει. Τα όνειρά τους, οι ανασφάλειές τους, οι δρόμοι που ανοίγονται μπροστά τους, οι δρόμοι που θέλουν να πάρουν, αλλά και αυτοί που θέλουν αλλά δεν μπορούν, ή μπορούν αλλά δεν θέλουν.
Στο τέλος έμενες με την εντύπωση ότι αυτά τα παιδιά τα γνώριζες, για χρόνια όμως, και όχι για λίγες μέρες ή εβδομάδες που κράταγε το drama. Ή μάλλον, για να το λέω σωστά, έμενες με την εντύπωση ότι δεν είναι οι ήρωες αυτοί που ήξερες, αλλά οι φίλοι σου και η παρέα σου, ή ακόμα κι εσύ ο εαυτός σου εκείνης της εποχής, my 90’s me, όπως είπε και ο Yoo  Jae, ή αλλιώς τα «παθιασμένα νιάτα», τα θυμάστε? Πετάγαμε στα ουράνια και πέφταμε στην άβυσσο, ότι κάναμε το κάναμε με όλη μας την καρδιά και απίστευτη δύναμη μυαλού, περνάγαμε καλά με ελάχιστα και απλά πράγματα, ακόμα και κάποια που τα βλέπουμε τώρα στους έφηβους, και αν έχουμε ξεχάσει τα δικά μας, τα θεωρούμε απλοϊκά, αγαπούσαμε με το 1000% της καρδιάς μας, και όταν ράγιζε, ράγιζε σε τόσα πολλά κομμάτια που είχαμε την εντύπωση ότι δεν θα συνερχόμασταν ποτέ, τις στιγμές που ανακαλύπταμε τον εαυτό μας και θεωρούσαμε ότι όλος ο κόσμος μας ανήκει και το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να απλώσουμε το χέρι μας, ότι όλα τα μπορούμε να τα καταφέρουμε,   αλλά και τις στιγμές που θεωρούσαμε ότι όλα είχαν τελειώσει για εμάς (και που να ξέραμε). Όλα όσα χαρακτήριζαν εκείνη την ηλικία, πριν προλάβει να  πάρει τη θέση του ο ορθολογισμός, η λογική, ακόμα και ο «προγραμματισμός». Όταν κυρίαρχη θέση είχε η καρδιά μας και όχι το μυαλό μας.
Όλα αυτά αντιπροσωπεύει για μένα αυτό το drama, όλα αυτά με έκανε να αισθανθώ! Θα το πω μία ακόμα φορά, με έκανε να ξαναθυμηθώ, αλλά και να ξαναμετρήσω, τη δική μου εφηβεία μέσα από τη ζωή αυτών των παιδιών.

Τέλος, να πω ότι αν και με έπιασε νοσταλγία για εκείνη την εποχή, δεν με έπιασε απελπισία στο ότι τώρα μεγάλωσα – «γέρασα», αντίθετα με έκανε να αισθανθώ ότι εκείνη η εποχή έβαλε τα θεμέλια για αυτό που είμαι σήμερα και είμαι περήφανη και χαρούμενη που την έζησα, όπως την έζησα.

Να σημειώσω ότι δεν ήταν τέλειο το drama, σίγουρα είχε και τα αρνητικά του. Είχα θέμα για παράδειγμα με το μυστήριο του τέλους, δεν λέω παραπάνω γιατί θα το χαλάσω, ευτυχώς όμως τα πράγματα μπήκαν στη θέση τους και δεν με άφησε με την εντύπωση του ανολοκλήρωτου, αλλά όλα τα υπόλοιπα ήταν τόσο άρτια δεμένα μεταξύ τους, που όποιο αρνητικό, απλά δεν το μετράς!
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Reply 1997   Τετ Ιαν 22, 2014 10:17 pm

για να γίνει καλύτερα κατανοητό το τι εννοώ, θα βάλω quotes από το τελευταίο επεισόδιο, και σας αφήνω να νιώσετε τι λέω.

Yoon Jae έγραψε:
First love. The reason everyone’s first love is beautiful is not only because the love was pretty. At the time of first love, there was a youthfulness that didn’t know how to be wise, a me who was pure to the point of cruelty, and a you whose fire I couldn’t handle. It’s because I already know that I can never go back to that youthful, innocent, passionate time.
First love is reckless. Without calculating, it throws everything in with pure passion, and inevitably fails. But that’s why it’s dramatic—the reckless tales wrapped up in experiences or feelings that you can never have again.
 First love is a time. Once it passes, it’s gone. Now you have to give a new love and a new time a chance. It might not be the experience or the purity of first love, but out of that scar is a love that grows and becomes a little more mature—you have to wait for an adult love. Only those who wait can dream of love.
When romance passes, life comes. Purity gets dirtied, passion freezes over, and youth turns to shrewdness as you age. That innocent era’s first love becomes fatigued and exhausted daily routine… and is why first love appears to be something that can’t be realized. Because those who succeed at realizing their first love… don’t tell you.
Succeeding at first love is nice too. There’s comfort that’s even better than your favorite sweater, but also an excitement that you can find when you’re tired of that comfort. As childhood playmates, as first loves, as lovers, and as husband and wife, we live through the same times, share the same memories, and grow old together. A familiar excitement. It’s nice.

It was fiery and pure, the time I long for. Do you hear me? If you hear me, answer, my ’90s Me.  
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Reply 1997   Τετ Ιαν 22, 2014 10:29 pm

για το Ost ξέρω δεν είναι ανάγκη να πω και πολλά, μιας και οι 4 από τους πρωταγωνιστές, ο Seo In Guk - Yoon Jae, η Jung Eun Ji - Sung Shi Won, ο Lee HoYa - Jun Hee, και ο Eun Ji Won -  Hak Chan , είναι μέλη καταξιωμένων γκρουπς ή κάνουν και σόλο καριέρα, όπως ο Seo In Guk, με απόλυτη επιτυχία. πιο συγκεκριμένα η Jung Eun Ji - A Pink, ο Lee HoYa - Infinite (δεν το θυμόμουν όμως, όταν έψαξα τον L τον θυμήθηκα), και ο Eun Ji Won - Sechs Kies, οι οποίοι δεν υπάρχουν πια μεν,αλλά όσο υπήρχαν μεσουρανούσαν. 

όπως και να΄χει όμως

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

ακόμα και το ost είναι σαν να έχει βγει από εκείνη την εποχή!
RA3F3V3R
Otaku
Otaku

Αριθμός μηνυμάτων : 1445
Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2013

#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Reply 1997   Τετ Ιαν 22, 2014 11:01 pm

Εγώ έχω ένα μικρό θεματάκι με τα σχολικά θέματα...ειδικά σε σειρές, αποφεύγω να τα βλέπω γιατί δεν μπορώ να ταυτιστώ πλέον και με ψιλοκουράζουν. Και αν τελικά είναι από αυτές που μ' αρέσουν, με μελαγχολούν πολύ.
Αλλά η περιγραφή σου ρε συ Εύα...τι να πω...με συγκίνησες πολύ... clap 
Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πώς περνάνε τόσο γρήγορα τα χρόνια ειλικρινά, σπάω το κεφάλι μου.
Ακόμα χειρότερα δεν κατάλαβα πώς πέρασα από την μια φάση στην άλλη. Δεν μπορώ να θυμηθώ ότι είχα κάποτε αυτό το αθώο της εφηβείας παρόλο που δεν έχουν περάσει και τόσα πολλά χρόνια από τότε. Δε ξέρω τι συμβαίνει και το χάνουμε. Ειδικά το τελευταίο απόσπασμα που έβαλες από τη σειρά, όλο αλλά κυρίως ο τρόπος που καταλήγει...

It was fiery and pure, the time I long for. Do you hear me? If you hear me, answer, my ’90s Me.

Χτυπάει τρελά καμπανάκια. Είναι σαν να μιλάει κατευθείαν στη δική σου καρδιά. Μπράβο και πάλι μπράβο.
Αν αποφασίσω να δω μια τέτοια σειρά, σίγουρα αυτή θα είναι η πρώτη που θα δω.
Α, και μη νομίζεις, καμία φορά όταν κρίνεις κάτι εξ αποστάσεως, μπορεί να μην θυμάσαι λεπτομέρειες αλλά να είναι πιο κατασταλαγμένο μέσα σου, και η ουσία και το συναίσθημα που σου έχει αφήσει να είναι πιο ακριβές.

Αν θες, βάλε και μια φώτο για να έχουμε και οπτική επαφή!
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Reply 1997   Τετ Ιαν 22, 2014 11:03 pm

δεν έχω βάλει φωτο!!  wall  wall  wall  wall  wall
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Reply 1997   Τετ Ιαν 22, 2014 11:05 pm

θα βάλω κι άλλες!
RA3F3V3R
Otaku
Otaku

Αριθμός μηνυμάτων : 1445
Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2013

#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Reply 1997   Τετ Ιαν 22, 2014 11:07 pm

way to go! way to go! way to go!

Στο βίντεο κλιπ, ο σεκιουριτάς από το ΜΣ (δεν θυμάμαι όνομα) είναι πολύ πιο ωραίος!
Νομίζω ότι φαίνεται λίγο περίεργος στο ΜΣ γιατί έχει αδυνατίσει πολύ και το σαγόνι του φαίνεται τρίγωνο! Πιό γεμάτος είναι πιο καλός!
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Reply 1997   Πεμ Ιαν 23, 2014 12:02 am

πράγματι είναι καλός στο βίντεο,όπως και στο drama. και στο ΜΣ καλώς είναι, αλλά όπως είπες, σε αυτό είναι καλύτερος! και να φανταστείς ότι στο πρώτο επεισόδιο που τον είδα, μάλλον μου φάνηκε λίγο άσχημος  lol!  lol!  lol!  lol! μετά δεν ξέρω αν τον συνήθισα ή αν η αλλαγή είχε να κάνει με τον χαρακτήρα που έπαιζε  scratch
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Reply 1997   Πεμ Ιαν 23, 2014 12:03 am

το μετά

eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Reply 1997   Πεμ Ιαν 23, 2014 12:04 am

eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Reply 1997   Πεμ Ιαν 23, 2014 12:05 am

eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Reply 1997   Πεμ Ιαν 23, 2014 12:11 am

επειδή με τις φωτο δεν βγάζω άκρη

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Reply 1997   Πεμ Ιαν 23, 2014 12:22 am

έχει γέλιο, αλλά περιέχει σποιλερς, ή μάλλον είναι ολόκληρο ένα σπόιλερ!
από τη μία μεριά το βάζω, από την άλλη όμως, όποιος το δει θα ξέρει τη λύση στο αίνιγμα!
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Reply 1997   Πεμ Ιαν 23, 2014 12:28 am

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Otaku Network :: Asian Drama :: Kdrama-