Greek Otaku Network

Το σημείο συνάντησης όσων αγαπάμε τα manga, τα anime και τα asian drama.

ΦόρουμΑρχικήΗμερολόγιοΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» Chuunibyou demo Koi ga Shitai!
Τρι Οκτ 17, 2017 12:28 am από giorgos

» Μουσικά κομμάτια(+covers) από games
Δευ Σεπ 11, 2017 2:46 pm από RA3F3V3R

» My Neighbor, Charles (2015-)
Δευ Σεπ 11, 2017 2:32 pm από RA3F3V3R

» Nightmare Teacher (2016) Mini Series
Πεμ Σεπ 07, 2017 11:45 pm από RA3F3V3R

» The longest journey: Dreamfall
Τρι Σεπ 05, 2017 3:23 pm από RA3F3V3R

» I Am... (2017) Mini Series
Τρι Σεπ 05, 2017 3:01 pm από RA3F3V3R

» Daniel Henney
Πεμ Αυγ 31, 2017 10:31 am από RA3F3V3R

» Frozen Love (2017) Mini Series
Πεμ Αυγ 31, 2017 10:24 am από RA3F3V3R

» Bi (Rain) Artist
Τετ Αυγ 30, 2017 10:42 am από RA3F3V3R

» Best real drama kisses
Τρι Αυγ 29, 2017 12:51 pm από RA3F3V3R

» Dream Home (2010)
Κυρ Νοε 20, 2016 2:43 am από Raiden

» The Wailing (2016)
Σαβ Νοε 19, 2016 10:10 am από eva

» Τελευταίο κορεάτικο τραγούδι που ακούσατε
Σαβ Νοε 19, 2016 10:09 am από eva

» Kdrama ost
Σαβ Νοε 19, 2016 10:04 am από eva

»  ‘Mainstream’ Anime: κριτήριο για να δει κάποιος κάτι ή όχι; (Άρθρο)
Σαβ Νοε 19, 2016 10:00 am από eva

» Ookami Shoujo to Kuro Ouji ( Wolf Girl and Black Prince )
Σαβ Νοε 05, 2016 6:04 pm από eva

» Lee Min Ho
Σαβ Οκτ 22, 2016 1:42 am από nansecrets

» Train to Busan (2016)
Κυρ Σεπ 18, 2016 5:27 pm από eva

» Hana yori Dango manga
Κυρ Σεπ 18, 2016 5:26 pm από eva

» Anime χαμένος χρόνος
Τρι Αυγ 09, 2016 1:58 pm από Juohmaru

Νοέμβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Affiliates
free forum

Terry Candy

KYRVOG KOREAN MOVIES

G.O.T
Facebook
Gotnet

Προωθήστε κι εσείς τη σελίδα σας

Μοιραστείτε | 

Marry Him If You Dare kdrama

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
RA3F3V3R
Otaku
Otaku

Αριθμός μηνυμάτων : 1445
Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2013

#376ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Παρ Δεκ 06, 2013 12:24 am

Όλα τα κενά που είχε η σειρά οφείλονται στο θέμα με τον χωροχρόνο, το οποίο πάντα περιπλέκει τα πράγματα με αποτέλεσμα η ιστορία να πέφτει σε loopholes κοινώς αδιέξοδα. Τυπικό πρόβλημα του είδους. Υπάρχουν κάποιες βασικές κατηγορίες/κανόνες (κάτι σαν rules of thumbs) που ακολουθείς όταν καταπιάνεσαι με τέτοιο θέμα σε ταινία ή σειρά που ακολουθείς ώστε η πλοκή να έχει κάποιο νόημα και μία σειρά, στα πλαίσια πάντα του φανταστικού με την σιωπηλή συνενοχή των θεατών που μπαίνουν συνειδητά σε μια άλλης μορφής πραγματικότητα.
Το MHIYD τα έμπλεξε όλα μαζί, με αποτέλεσμα η ιστορία να έχει τεράστιες τρύπες και η πλοκή, ειδικά στα κομμάτια που αφορούσε την μελλοντική Μίρε, να είναι ανακόλουθη, ασυνεπής και ασύνδετη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 15628
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2013

#377ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Παρ Δεκ 06, 2013 10:47 am

με την ιστορία της fmirae δεν έχω θέμα, ακριβώς επειδή είναι από το μέλλον και το περίμενα! δεν είχα ιδιαίτερες απαιτήσεις! μιλάω για τα κενά που είχε η ιστορία ανάμεσα στους τρεις στο παρόν. κάποια πράγματα τα είδα να γίνονται χωρίς να υπάρχει η απαραίτητη ιστορία από πίσω για να τα υποστηρίξει! γι'αυτό είπα ότι η ιστορία δεν είχε συνοχή στο δεύτερο μισό. ακόμα και κάποια πράγματα να γίνονταν με την αιτιολογία η φμιρέ είπε ότι δεν έπρεπε να γίνει αυτό, δεν θα με χάλαγε, θα με έπειθε, θα αισθανόμουν ότι υπήρχε κάποια συνέχεια. στο πρώτο μισό δεν είχα θέμα γιατί αυτά τα κενά δεν υπήρχαν. μπορεί κάποια να φαίνονταν λίγο παράλογα, αλλά το ένα δενόταν με το άλλο! στο δεύτερο υπήρχαν απλά πράγματα που έπρεπε να γίνουν, χωρίς όμως να έχουμε συνέχεια. σαν να έγινε το α, το γ, το ε και το ζ, χωρίς να έχουν γίνει τα β και δ. 
το μήνυμα το πήρα, και είναι και από τα μηνύματα που θεωρώ άξιο λόγου, το οποίο φαινόταν από την αρχή, αλλά από ένα σημείο και μετά έχασε τη δύναμή του! θα μπορούσε να είναι πιο ισχυρό. ίσως να έπρεπε να γίνουν ακόμα 1 - 2 επεισόδια, δεν ξέρω, αλλά αυτό το πετσοκόψημο με χάλασε πολύ.
http://gotnet.forumgreek.com
RA3F3V3R
Otaku
Otaku

#378ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Παρ Δεκ 06, 2013 7:26 pm

Ποια πράγματα δεν είχαν συνοχή; Εμένα μου φάνηκε ότι η ιστορία είχε τόσο συνοχή - σε σχέση με το τρίο, αν εννοείς αυτό-, σε σημείο βαρεμάρας. Και το τέλος δεν μου φάνηκε καθόλου πετσόκομμα. Μήπως σου φάνηκε έτσι επειδή είδες ένα-ένα επεισόδιο;
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#379ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Παρ Δεκ 06, 2013 11:47 pm

δεν νομίζω ότι έφταιγε το ότι είδα τα επεισόδια ένα ένα. ειδικά για το τρίο μάλιστα, τα αισθήματα του ΣεΤζου είχαν συνέχεια, η μιρέ όμως πως έφτασε στο σημείο να τα δεχθεί, αφού τον είχε φίλο? με τις αναμνήσεις από το μέλλον τι έγινε? γιατί κάποια στιγμή εξαφανίστηκαν! τα ξέχασε? ο Σιν έμαθε ότι η μιρέ ξέρει τα πάντα για το μέλλον τους και το πως πεθαίνει, αλλά τι έγινε? του είπε κάποια στιγμή ότι είναι ζωντανός ακόμα, αλλά δεν είχαμε συνέχεια. ούτε στην πρώτη περίπτωση, το οποίο μου φάνηκε λίγο κάπως δειλό εκ μέρους του αφού δεν της εξήγησε γιατί την αφήνει για να μην καταστραφεί και τον χτυπήσει το αυτοκίνητο στο τέλος. και αυτό θεωρείται πιο σημαντικό από το ότι τσακώνονταν και σκοτώθηκε το παιδί τους? μετά του είπε ότι δεν έχει πεθάνει, και εκεί αποφασίζει να ξαναδοκιμάσουν όταν θα έχει τελειώσει με τη μήνυση? 
ο ΣεΤζου αποφασίζει να μην μεταδώσει την είδηση, και μετά καταλαβαίνει ότι αυτό δεν είναι το στυλ που θέλει να έχει και αποφασίζει να παραιτηθεί. οκ εκεί. και τα όνειρα που είχε για το πως θέλει να είναι ο σταθμός? από τη μία μεριά είναι αποφασισμένος να συγκρουστεί με το συμβούλιο και να τους δείξει μακροπρόθεσμα ότι μπορούν να επιβιώσουν και με άλλο τρόπο, και με το πρώτο κράξιμο πρώτα ξεχνάει τους στόχους του και μετά τα παρατάει? δεν με πείθει! 
η γιαγιά του λέει στη μιρέ να φύγει από τη ζωή του, αλλά μετά τους λέει να παντρευτούν και να τη μετατρέψει στην ιδανική νύφη, αφού πρώτα όμως της είχε συμπαθήσει και θεωρούσα ότι είναι καλή για τον εγγονό της. πώς περνάει από το ένα στο άλλο? με ποια λογική και ποιο τρόπο σκέψης?

αυτά θυμάμαι αυτή τη στιγμή! αν κάτσω και το σκεφτώ είμαι σίγουρη ότι θα μου έρθουν κι άλλα!
nansecrets
Otaku Devotee
Otaku Devotee

Αριθμός μηνυμάτων : 3110
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2013
Τόπος : Αθήνα
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα!

#380ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Παρ Δεκ 06, 2013 11:49 pm

τα δυο τελευταια επεισοδια ουδεμια συνοχη ειχαν με τα προηγουμενα. ετρεξαν τα γεγονοτα κατα πολυ.

τωρα για το τελος κι εγω καταλαβα οτι ειδε και τους 2 στο βιβλιοπωλειο και αν θυμιθω την ατακα της στον Σιν λιγο πριν παρει ο καθενας τον δρομο του, οτι ποτε δεν θα ξανακανει μια επιλογη για το μελλον παρα μονο οταν ειναι η ωρα θα αποφασιζει.
οποτε ξανα μπροστα της και οι 2 και τοτε θα ηταν η στιγμη να επιλεξει καποιον ή κανεναν.
http://terry.forumgreek.com/
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#381ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Παρ Δεκ 06, 2013 11:57 pm

καλά βρε παιδιά, τους είναι τόσο δύσκολο να δώσουν ένα τέλος σωστό? ποτέ δεν το κατάλαβα το ανοιχτό τέλος! ή δώσε τέλος ή βάλε ένα επεισόδιο ακόμα, αλλιώς δεν είναι τέλος!!! αν ήθελα να το φανταστώ το τέλος, θα το έγραφα μόνη μου, δεν θα έβλεπα κάτι που το έχει γράψει άλλος. 
πάντως, όσο το σκέφτομαι, τόσο πιο πολύ νομίζω ότι κατέληξε με τον Σιν. πέρα από το ότι και όσο ήταν με τον ΣεΤζου τον Σιν ήθελε, και αν παραβλέψουμε το ότι στον ΣεΤζου είπε να της ξαναδώσει το δαχτυλίδι που τελικά κράτησε (αν και δεν πρόσεξα αν το φόραγε!) οι φωτο που βρήκε ήταν του παιδιού τους, και της βάζει και κάποιες από όταν είναι μεγάλος πια, μάλλον για να της δείξει ότι όλα είναι καλά στο δικό τους παράλληλο σύμπαν.
nansecrets
Otaku Devotee
Otaku Devotee

Αριθμός μηνυμάτων : 3110
Τόπος : Αθήνα
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα!

#382ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Σαβ Δεκ 07, 2013 12:02 am

κι εγω τον Σιν λεω οτι διαλεξε. οι ατακες της ηταν συγκεκριμενες.
θαυματα των χριστουγεννων:

ενα τηλεφωνημα ενος φιλου που εχει καιρο να δει = Σε Τζου
ενα τηλεφωνημα απο αδελφη ψυχη που εχει καιρο να δει = Κιμ Σιν
http://terry.forumgreek.com/
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#383ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Σαβ Δεκ 07, 2013 12:07 am

πράγματι!!
αλλά πάλι θα προσπαθούμε από τα στοιχεία να καταλάβουμε ποιον θέλει να πει ο ποιητής? τα νεύρα μου!!

αλήθεια, η αλμπι με ποιον λέει ότι έμεινε στο τέλος η Μιρέ? lol! lol! lol!
souka
Otaku Addict
Otaku Addict

Αριθμός μηνυμάτων : 2213

#384ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Σαβ Δεκ 07, 2013 12:18 am

Για μένα το πιο άκυρο στο τελευταίο επεισόδιο ήταν η σκηνή όπου η μελλοντική Μιρε βρίσκει το κουτί με τις φωτογραφίες...Πως γίνεται αυτό από τη στιγμή που είναι από άλλο timeline;;;;;scratch scratch 
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#385ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Σαβ Δεκ 07, 2013 12:22 am

αφού τα σύμπαντα είναι παράλληλα!!
συμφωνώ! το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά το πρόσθεσα στα "λάθη" για το καλό της υπόθεσης! το καλύτερο θα ήταν να μας έλεγε ξεκάθαρα αυτό που ήθελε, χωρίς να χρειάζεται να καταφύγει σε αλχημείες, αλλά από την άλλη το χαρακτήρισα ως προσπάθεια να "ηρεμήσει" τη FMirae, οπότε δεν έδωσα παραπάνω σημασία! ήταν loophole στον χωροχρόνο.
RA3F3V3R
Otaku
Otaku

#386ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Σαβ Δεκ 07, 2013 9:40 am

eva έγραψε:
Παράθεση :
δεν με έπεισε καθόλου ο τρόπος με τον οποίο δέχθηκε τα αισθήματα του SJ. θα το προτιμούσα να του έλεγε ότι θέλει κάποιο διάστημα να συνέλθει από τον Σιν, για τον οποίο όμως  τα συναισθήματά της συνέχισαν να είναι εμφανή! και όλα αυτά γιατί? για να μην μείνει μπουκάλα για μια ακόμα φορά ο Yong Hwa, ή ο second male lead, όπως θέλεις πες το!
Παράθεση :
ειδικά για το τρίο μάλιστα, τα αισθήματα του ΣεΤζου είχαν συνέχεια, η μιρέ όμως πως έφτασε στο σημείο να τα δεχθεί, αφού τον είχε φίλο?
Δεν τα δέχτηκε για να μην μείνει μπουκάλα ο Σετζου, αλλά μόνο για το ευ ζην του μέλλοντός της! Θεωρώντας ότι αν έπραττε σύμφωνα με όσα της είχε πει ο μελλοντικός εαυτός της, τα πράγματα θα έπαιρναν την σωστή τροπή. Στην πραγματικότητα το παρόν της και ουσιαστικά το μέλλον της, άλλαξε από την πρώτη στιγμή που υπήρξε απόκλιση από την μέχρι τότε προδιαγεγραμμένη πορεία που ήξερε ο μελλοντικός εαυτός της. Το τρακάρισμα με το αμάξι ήταν; Δεν θυμάμαι ποιο γεγονός έγινε πρώτο-πρώτο.

eva έγραψε:
με τις αναμνήσεις από το μέλλον τι έγινε? γιατί κάποια στιγμή εξαφανίστηκαν! τα ξέχασε?
Ποιες είναι οι αναμνήσεις από το μέλλον; Αν εννοείς αυτές που έβλεπε ο Σιν στην αρχή, δεν ήταν από το μέλλον αλλά γεγονότα από το παρόν τα οποία δεν έζησε και εφόσον του τα διηγήθηκε η Μ.Μ. δεν υπήρχε λόγος να τα βλέπει πια.

eva έγραψε:
ο Σιν έμαθε ότι η μιρέ ξέρει τα πάντα για το μέλλον τους και το πως πεθαίνει, αλλά τι έγινε? του είπε κάποια στιγμή ότι είναι ζωντανός ακόμα, αλλά δεν είχαμε συνέχεια. ούτε στην πρώτη περίπτωση, το οποίο μου φάνηκε λίγο κάπως δειλό εκ μέρους του αφού δεν της εξήγησε γιατί την αφήνει για να μην καταστραφεί και τον χτυπήσει το αυτοκίνητο στο τέλος. και αυτό θεωρείται πιο σημαντικό από το ότι τσακώνονταν και σκοτώθηκε το παιδί τους? μετά του είπε ότι δεν έχει πεθάνει, και εκεί αποφασίζει να ξαναδοκιμάσουν όταν θα έχει τελειώσει με τη μήνυση?
Δεν θυμάμαι ότι της είπε να ξαναπροσπαθήσουν μετά τη μήνυση. Ο Σιν κράτησε τις αποστάσεις όχι μόνο για τον θάνατό του, αλλά γιατί δεν ήθελε να καταστρέψει τη ζωή της Μίρε. Νομίζω ότι η απόφασή του ήταν περισσότερο αλτρουϊστική παρά εγωϊστική. Έχοντας μάθει όλα αυτά που γίνονται στο μέλλον εξαιτίας του και έχοντας συναντήσει έναν άλλο εαυτό του από ένα παράλληλο σύμπαν, που πήρε την άλλη απόφαση και τις επιπτώσεις της αυτής, νομίζω ότι επηρεάστηκε σε ένα βαθύτερο επίπεδο και άρχισε να ωριμάζει εσωτερικά με αποτέλεσμα να θέλει χρόνο ώστε να να κάνει την ανασκόπησή της ζωής του και του εαυτού του. Δηλαδή δεν ήθελε να βιάσει καταστάσεις, αλλά πρώτα να φιλοσοφήσει και να φιλτράρει τα γεγονότα και τελικά να καταλήξει στο τι πραγματικά θέλει από τη ζωή και τι άνθρωπος θέλει να γίνει. Ώστε όταν έρθει η στιγμή να είναι με την Μίρε, να γίνει σε σωστές βάσεις. (Με λίγη φαντασία...).

eva έγραψε:
ο ΣεΤζου αποφασίζει να μην μεταδώσει την είδηση, και μετά καταλαβαίνει ότι αυτό δεν είναι το στυλ που θέλει να έχει και αποφασίζει να παραιτηθεί. οκ εκεί. και τα όνειρα που είχε για το πως θέλει να είναι ο σταθμός? από τη μία μεριά είναι αποφασισμένος να συγκρουστεί με το συμβούλιο και να τους δείξει μακροπρόθεσμα ότι μπορούν να επιβιώσουν και με άλλο τρόπο, και με το πρώτο κράξιμο πρώτα ξεχνάει τους στόχους του και μετά τα παρατάει? δεν με πείθει!
Ο Σέτζου δεν ήθελε ποτέ να αναλάβει την εταιρία (τουλάχιστον στην παρούσα φάση, στο απώτερο μέλλον δεν ξέρουμε). Από αυτό ξεκινάμε. Η μεγάλη του αγάπη ήταν τα φιλμ αλλά όντας διάδοχος που του έλαχε να αναλάβει τα ηνία της εταιρείας, θεωρούσε σωστό να μην προδώσει τις προσδοκίες της γιαγιάς του. Όντας νέος, αφελής, και ιδεαλιστής στο βαθμό που αναλογεί στην ηλικία του, θεώρησε ότι τα εφόδια από την μικρή εμπειρία του στην εταιρεία ήταν αρκετά ώστε να μπορέσει "να αλλάξει τον κόσμο", ή τον μικρόκοσμο της εταιρείας του τέλοσπαντων. Όταν όμως βγήκε από το προστατευμένο περιβάλλον του στον πραγματικό κόσμο, συνειδητοποίησε ότι το "παιγνίδι" διέπεται από σκληρούς κανόνες που δεν μπορείς να παραβλέψεις εύκολα. Και αφού πήρε μια γεύση της σκληρής πραγματικότητας, αποφάσισε να συνεχίσει να κάνει αυτό που θέλει.

eva έγραψε:
η γιαγιά του λέει στη μιρέ να φύγει από τη ζωή του, αλλά μετά τους λέει να παντρευτούν και να τη μετατρέψει στην ιδανική νύφη, αφού πρώτα όμως της είχε συμπαθήσει και θεωρούσα ότι είναι καλή για τον εγγονό της. πώς περνάει από το ένα στο άλλο? με ποια λογική και ποιο τρόπο σκέψης?
Στην αρχή δεν την θέλει ακριβώς, αλλά την πείθει η Μ.Μ. γιατί της λέει ότι βλέπει το μέλλον και η γιαγιά την πιστεύει. Μετά μαθαίνει ότι η Μ.Μ. έχει έρθει από το μέλλον και εφόσον θεωρεί μπούρδες αυτά που της έχει πει μέχρι τότε, δεν έχει κανέναν λόγο να δεχτεί κάποια σαν την Μίρε. Μετά την ξαναπείθει η Μ.Μ. λέγοντάς της ότι αν δεν καταλήξει με την Μίρε που είναι αγνή, αθώα, ειλικρινής και δεν θέλει τον Σέτζου για τα λεφτά του, στο μέλλον καταλήγει με την άλλη (όνομα ξεχνώ) η οποία είναι οπορτουνίστρια, τον θέλει για την περιουσία του και στο τέλος θα τον κάνει ό,τι θέλει και θα διαχειρίζεται αυτή όλο του το βιος.
Τώρα βέβαια, είναι απορίας άξιο πώς μια γυναίκα σαν τη γιαγιά, δυναμική και χειραφετημένη που κάνει τόσο σκληρό παιγνίδι και κρατάει μία αυτοκρατορία στα χέρια της, πιστεύει με την πρώτη τέτοιες π***ριες από μια άγνωστη, go figure. Για μένα αυτό το πιο παράξενο...

Παράθεση :
souka έγραψε:
Για μένα το πιο άκυρο στο τελευταίο επεισόδιο ήταν η σκηνή όπου η μελλοντική Μιρε βρίσκει το κουτί με τις φωτογραφίες...Πως γίνεται αυτό από τη στιγμή που είναι από άλλο timeline;;;;;scratch scratch 
eva έγραψε:
αφού τα σύμπαντα είναι παράλληλα!!
Δεν είναι άκυρο. Τα είχε αφήσει ο εαυτός της στο παρελθόν για να τα βρει ο εαυτός της στο μέλλον. Μην κοιτάς που κάποια στιγμή ειπώθηκε ότι έγινε άλλη και οι ζωές τους δεν συνδέονται πια. Σεναριακή διευκόλυνση μια δεδομένη στιγμή ήταν που ξέχασαν να την αιτιολογήσουν, ελπίζοντας ότι κανείς δεν θα το πάρει χαμπάρι ή ότι θα περάσει στο ντούκου...Οι ζωές των δύο συνδέονται και φαίνεται εκ του αποτελέσματος, είναι η ίδια γυναίκα. Απλώς η αλλαγή στο μέλλον δεν έγινε με τον τρόπο που νόμιζε η Μ.Μ.

Άλλο το παράλληλο σύμπαν, άλλο το ταξίδι σε παρόν/παρελθόν/μέλλον. Η Μ.Μ. δεν προκύπτει από πουθενά ότι είναι από παράλληλο σύμπαν, απλώς είπαν ότι οι ζωές του δεν συνδέονται πια. Που συνδέονται. Μπάχαλος Μπαχαλάκης Καλησπέρα σας... Loophole τρελή και αδιέξοδα στο μυαλό των σεναριογράφων. Και τους ίδιους αν ρωτήσεις δεν νομίζω ότι θα ξέρουν να απαντήσουν.

eva έγραψε:
αλήθεια, η αλμπι με ποιον λέει ότι έμεινε στο τέλος η Μιρέ? lol! lol! lol!
Με όποιον και να είπα, σκέψου ότι σε ένα άλλο Π.Σ. ως άλλη άλμπι και άλλη Έυα θα έχουμε διαφωνήσει, σε ένα άλλο θα έχουμε συμφωνήσει, σε ένα άλλο θα έχω φτιάξει εγώ το Οτακού και εσύ θα είσαι η Άλμπι, σε ένα άλλο δεν θα έχουμε γνωριστεί καν, σε ένα άλλο δεν θα έχω δει το MHIYD, σε ένα άλλο δεν θα το έχεις δει εσύ, σε ένα άλλο.......................................

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! 
happy_weekend

souka
Otaku Addict
Otaku Addict

Αριθμός μηνυμάτων : 2213

#387ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Σαβ Δεκ 07, 2013 10:44 am

RA3F3V3R έγραψε:

eva έγραψε:
αλήθεια, η αλμπι με ποιον λέει ότι έμεινε στο τέλος η Μιρέ? lol! lol! lol!
Με όποιον και να είπα, σκέψου ότι σε ένα άλλο Π.Σ. ως άλλη άλμπι και άλλη Έυα θα έχουμε διαφωνήσει, σε ένα άλλο θα έχουμε συμφωνήσει, σε ένα άλλο θα έχω φτιάξει εγώ το Οτακού και εσύ θα είσαι η Άλμπι, σε ένα άλλο δεν θα έχουμε γνωριστεί καν, σε ένα άλλο δεν θα έχω δει το MHIYD, σε ένα άλλο δεν θα το έχεις δει εσύ, σε ένα άλλο.......................................

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! 
Κυρίως, όμως, σκέψου ότι σε ένα παράλληλο σύμπαν είμαστε πλούσιες και αυτήν τη στιγμή απολαμβάνουμε έναν ζεστό καφέ σε κάποιο σαλέ της Ελβετίας...lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! 
RA3F3V3R
Otaku
Otaku

#388ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Τρι Δεκ 10, 2013 1:42 am

souka έγραψε:

Κυρίως, όμως, σκέψου ότι σε ένα παράλληλο σύμπαν είμαστε πλούσιες και αυτήν τη στιγμή απολαμβάνουμε έναν ζεστό καφέ σε κάποιο σαλέ της Ελβετίας...lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! 
Κοίτα Souka, είπα να το κρατήσω σε ένα ταπεινό επίπεδο...αλλά άμα είναι να αφήσουμε τη φαντασία μας αχαλίνωτη...Σκέψου επίσης, ότι σε ένα άλλο Π.Σ. απολαμβάνουμε τα κοκτέιλ μας σε ένα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Γιατί να κρυώνουμε; Δεν υπάρχει λόγος!  lol! ). Ή ακόμα καλύτερα, είμαστε ζευγάρι με τον αγαπημένο μας K.Star και κάνουμε όλοι μαζί Χριστουγεννιάτικο πριβέ πάρτυ, σε ένα λοφτ δίπλα στην πισίνα!

haha haha haha haha haha haha haha

Και τώρα με συγχωρείτε, πάω να... imdead

RA3F3V3R
Otaku
Otaku

#389ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Τρι Δεκ 10, 2013 1:49 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#390ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Τρι Δεκ 10, 2013 8:35 am

RA3F3V3R έγραψε:
souka έγραψε:

Κοίτα Souka, είπα να το κρατήσω σε ένα ταπεινό επίπεδο...αλλά άμα είναι να αφήσουμε τη φαντασία μας αχαλίνωτη...Σκέψου επίσης, ότι σε ένα άλλο Π.Σ. απολαμβάνουμε τα κοκτέιλ μας σε ένα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Γιατί να κρυώνουμε; Δεν υπάρχει λόγος!  lol! ). Ή ακόμα καλύτερα, είμαστε ζευγάρι με τον αγαπημένο μας K.Star και κάνουμε όλοι μαζί Χριστουγεννιάτικο πριβέ πάρτυ, σε ένα λοφτ δίπλα στην πισίνα!

haha haha haha haha haha haha haha

Και τώρα με συγχωρείτε, πάω να... imdead

δεν ξέρω αν σας το είπα, αλλά εγώ θα ζω σε αυτό το παράλληλο σύμπαν!!!  pleased  pleased  pleased  pleased  pleased  pleasedτο μόνο θέμα είναι με ποιον από τους δύο θα είμαι!!! lol!  lol!  lol!  lol!  lol! 

@ αλμπι, αλήθεια ρωτάω, με ποιον από τους δύο ήσουν? θέλω να δω αν συμφωνούμε! αν και μάλλον, εδώ που τα λέμε, λάθος drama βρήκα να ρωτήσω για τρίγωνο!!! ούτε εγώ είμαι ξεκάθαρη με ποιον ήθελα να μείνει στο τέλος. πιο πολύ όμως γιατί θεωρούσα ότι η ιστορία πήγαινε από μόνη της κάπου, και όλα τα άλλα ήταν απλά "διακοσμητικά". 

όσο για τα βιντεάκια, μόλις μας χτύπησες στο αδύνατο σημείο μας!  lol!  lol!  lol!  lol!
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#391ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Πεμ Δεκ 12, 2013 11:38 pm

Kdrama fighting έγραψε:
If I had a time machine, I would go back in time and hang out with Leonardo da Vinci for a while.  Once I was done, I would go warn the writers of Marry Him If You Dare (aka Mirae's Choice) not to ruin their show.  This thing was so promising at first.  I gave it a lot of leeway because hey, at least it wasn't the train wreck that Heirs was, right?  Well, while Heirs has gradually been improving,Marry Him If You Dare gradually got worse.  And worse.  And worse.  And then the finale felt like someone vomited into a paper sack, lit it on fire, and put it on my pillow.  But more on that later.
Positives
The first few episodes of Marry Him If You Dare were really great.  Yoon Eun Hye's ridiculous styling was kind of distracting, but otherwise, it had all of the pieces of an engaging romcom.
Most time travel dramas involve someone from the distant past coming to the future, so I liked the switch-up with the traveler coming from the future.  It was kind of like A Christmas Carol--if, instead of telling Scrooge what would happen to him over the course of one night, the ghosts kept dropping vague hints for weeks on end for maximum dramatic impact.
The cast was really strong as well.  Yoon Eun Hye and Lee Dong Gun created some solid chemistry in the initial stages of the relationship that made me anticipate the progression into passionate love.
I also liked the initial characterization of the second leads.  Park Se Joo was kind and thoughtful like a typical male lead, but he wasn't afraid to voice his feelings.  He wasn't a complete emotional doormat like other second male leads, which was really refreshing.
The breakout star of the whole thing, though, was Han Chae Ah as Seo Yoo Kyung.  In the first few episodes, I thought I would despise her, but then she became delightfully funny and complex.  Even when the rest of the show became a gigantic mess, she continued to shine in her scenes.
The other character who went from hatred to love was the brother.  He seemed overly overbearing at first, but by the end I was begging for more of his love/hate relationships with both Kim Shin and future Mirae.
Where It All Went Wrong
As I said, those first few episodes bought Marry Him If You Dare  a lot of time before I suddenly came to the realization that I wasn't enjoying it anymore and that I hadn't been enjoying it for a while.  The sad reality is that Marry Him If You Dare is boring.  Not typical kdrama draggy middle episodes boring, either.  It's stab-yourself-in-the-arm-just-to-make-sure-you-can-still-feel boring.  Thinking back, I can remember maybe three scenes from roughly episode 7 to episode 15.  It all blends together into a hazy mush that you could feed to people as a tranquilizer.
As if being boring wasn't bad enough, the writers completely tanked 3/4 of the main love square.  Seo Yoo Kyung was consistent, but the other three leads were infuriating.  What began as a backbone in Se Joo turned into relentless nagging as he wouldn't let Mirae go even after it became clear that she would never love him.  Kim Shin did all kinds of logical contortions to make his consistent noble idiocy seem like it made sense.  Instead of building his relationship with Mirae, we watched them run away from each other episode after episode (after episode after episode after episode...).
And then, stuck between these two men who inexplicably loved her, we have Mirae.  The alternative title of Mirae's Choice suggests that the entire premise focuses on the balance between fate and choice.  At several times throughout the show, I applauded when Mirae announced that she wanted to take control of her own life and make decisions independent of other people.  That kind of talk struck me as good ground for a strong kdrama heroine.  But even as Mirae's words said one thing, her actions consistently said something else.  Every time someone offered a reason why she shouldn't date the man she wanted, it put her totally out of emotional commission for the rest of the episode.
By the end of the series, we are supposed to believe that Mirae has made the right choice to lead her into a future of happiness that her original path wouldn't have held.  The big problem, however, is that I'm not convinced that Mirae actually changed in significant ways from the beginning of the series to the end.  Yes, she became more confident and found fulfillment in her job, but that wasn't the part of her life that led to the tragic future in the first place.  The debt was the outside stressor, but it was Mirae's building resentment over their hardships that caused her to lash out at Kim Shin in the end.  In the final few episodes of the altered reality, that stressor is gone, but Mirae still doesn't know how to cope with her trials.  She cries over things like office gossip, she strings Park Se Joo along because she doesn't have the communication skills to make her feelings clear, and she becomes tearful and irate when things don't go her way.  That doesn't sound like resilient character development, does it?
Ultimately, I didn't like or empathize with Mirae, and that was one of the biggest weaknesses in this show.  She was upbeat, positive, and strong in her professional life, but in her personal life, she came off as self-centered and petulant.
The Ending
If I still cared about Mirae by the end of the series, this is how I would have felt about the finale:
It's like the writers realized that they had squandered the last ten episodes, so they had a contest to see who could make the most disastrous choices for the finale.  Let's have a heart-to-heart about that pile of pig excrement they called a last episode, shall we?
- If we're talking about "selfless" moves gone wrong, Mirae's breakup with Se Joo takes the cake.  Your "gift" to him is doing what you want and telling him to try again later?  You're not fooling anyone, Mirae.  
- The ONLY good thing here is that Yoo Kyung didn't end up with Se Joo.  This whole time, I've been wondering why switching one event changed his entire love fate, but apparently nothing can change Mirae's fate to love Kim Shin.  Weird, right?  Well, Yoo Kyung deserves someone better than this guy anyway.  Why did he have to turn into such an obsessive crazypants?
- So Mirae only wants to date Kim Shin if he's not in debt anymore?  What kind of life lesson is that?
- Remember how it was an ENORMOUS deal that future Mirae's timeline couldn't change, regardless of what past Mirae did? And then, in the very next episode, past Mirae is like, "I'm gonna put stuff in a box for you to dig up in the future!"  AND IT WORKS?  I know that narrative logic isn't your strength, dear drama writers, but this just feels lazy.  
- Speaking of lazy writing, future Kim Shin is suddenly alive?  How did his wife not know this? No takesies backsies on suicide, guys!
- Aaaaaaaaaaaand then that freeze frame at the end.  I'm not always opposed to ambiguity, but again, this feels like random laziness more than purposeful writing.  In a show called Mirae's Choice, MIRAE NEVER ACTUALLY MAKES A CHOICE.  Then again, the way the show developed over the last few episodes undermined either choice anyway. The obvious pick would be Kim Shin, but even that option felt sour by the end of episode 16.  Poor Kim Shin.  He deserves better, too.  
- Yoon Eun Hye didn't kiss a single person in this entire series.  What a waste.
Overall
This series is just a pity.  It could (and should) have been so much better, but it just wasn't.
If you want to watch Marry Him If You Dare (but seriously, why would you?), you can see it here...
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#392ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Πεμ Δεκ 12, 2013 11:46 pm

Και θα το βάλω ακόμα μία φορά!

Παράθεση :
Aaaaaaaaaaaand then that freeze frame at the end.  I'm not always opposed to ambiguity, but again, this feels like random laziness more than purposeful writing.  In a show called Mirae's Choice, MIRAE NEVER ACTUALLY MAKES A CHOICE
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#393ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Πεμ Δεκ 12, 2013 11:52 pm

William Schwartz - HanCinema έγραψε:
It turns out future Mi-Rae was wrong this whole time- just not for the reasons we would have guessed. The time traveler is a non-entity throughout most of this episode, too broken down and irrelevant at this point to have much influence on the storyline directly. But everything about her, from the warnings she gave about the future, to the romantic meddling, to the very fact that time travelers exist at all who will try to warn their past selves against misdeeds, all of this is essential to the drama's final resolution.
We had been taking it for granted this whole time that the reason why Mi-Rae and Kim Sin's lives fell apart in the original timeline was due to a lack of financial security owing to a poor employment situation. This episode reveals, indirectly, that the more likely cause for their unhappiness was the resentment and unhappiness relating to that employment situation. This is why the drama's felt so uncomfortable the last few episodes- Kim Sin has finally come to realize that it's not his career that matters to him, but rather his professional reputation.
Mi-Rae likewise realizes that while working in television is the most obvious way to follow her dreams, in reality it's just one of many possible paths. Like Kim Sin, she ends up deciding that ethics are more important to her than sticking to the most obvious plan she has at the moment. It's a self confidence that can ironically be traced back to the future Mi-Rae. Now that present version knows what she's capable of, she doesn't have to be like her future self- terrified at the prospect of an uncertain future. Even if the content of future Mi-Rae's plan has failed, the spirit of it has clearly been carried out.
For anyone expecting a resolution to the lovelines, well, that part of the drama simply isn't resolved. As the malaise of the last few episodes indicates, Mi-Rae's clear rejection of Kim Sin has put the kabosh on any romantic liasons between them for the foreseeable future. However, keeping in mind what ruined her future self's relationship with Kim Sin, Mi-Rae's romance with Se-Joo also goes by the wayside. And the reason isn't even about money, primarily- it's rather inescapable that sooner or later, Se-Joo would resent her for this sacrifice just like Kim Sin did.
"[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]", in the end, does not deliver on the romantic aspects- a bit of a shame considering this was the flair that made it so memorable in the beginning. Instead we get a sparkling message of maturity and understanding that the things that really matter in life require more substance and thought than can be obtained in a sixteen-episode drama. It's an ultimate narrative direction I can really appreciate- and the romance, while open-ended, may yet remain a clear possibility.

eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#394ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Πεμ Δεκ 12, 2013 11:55 pm

αυτό δεν μπορώ να το κάνω παράθεση, οπότε βάζω το λινκ όπως είναι.
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#395ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Πεμ Δεκ 12, 2013 11:58 pm

dramabeans έγραψε:
Despite the rocky opening that started off this hour, I rather liked this sweet epilogue, even if it doesn’t follow any alternaverse rules that give me more migraines than they’re worth. The photos contained in the time capsule gives Ajumma the hope that her son Geon is alive and well in another universe and timeline. It’s a sweet present that Mi-rae can provide to give our time-traveler closure and to convey the message that even with her endless meddling, she was still a part in changing Mi-rae’s life for the better. I’m warmed by the fact that not only did Ajumma make it back to her future, she’s also reunited (and I presume, reconciled) with her Kim Shin whose hand I also assume is his at the end.
As with most dramas, I have to suspend some belief that the child in the photos is Geon, since I don’t think Ajumma would have had the same visceral reaction in her hands if it were Mi-rae with another child. Naturally that begs subsequent questions of the boy’s father and whom Mi-rae chose at the end (which I’ll get to). I do think it was a deliberate choice on the show’s part to leave this open-ended by not showing us who he was both when Mi-rae returned to the bookstore and that final photo of her and her son, even if it left me even more confused than ever. And just because it was deliberate doesn’t always make it a good one. Yet because I do believe that it is Geon, I’m inclined to believe that present Mi-rae did eventually end up with present Shin.
There is, of course, another infinite batch of possibilities thanks to our multiverse theory that vary from marrying Se-joo to marrying neither man to a slew of others based upon the various decisions our characters were faced with at every turn. But what I can gather at the end is that although Ajumma Mi-rae initially arrived as the same person as present Mi-rae (with a few added years), it was that very moment she arrived in the present when their paths diverged. So I can see the show’s initial aim to place emphasis on the choices present Mi-rae would make, and how that fell apart as Mi-rae became less of her own agent of change (of her own life in another timeline. Oy, the headaches) as the story progressed.
As for the ending itself, I am aggravated that it just… stopped. We don’t get anything past a closeup of Mi-rae, and I paused for a good minute, thinking, “…then what? And why?” and it’s as if the show answered back: “Oh, you wanted more?” In a sense, I feel cheated out of both romances between Shin and Se-joo as they were built up (and sometimes torn down) as we followed along the series, only to have the story giving no resolution to either at the time of the ending, making us as viewers do the guesswork on our own. And while I’m usually okay with open endings, this is one case where I was scratching my head and resignedly concluded that it wasn’t worth another headache.
The past few episodes aren’t without its hiccups, what with the original Kim Shin being alive, giving Ajumma Mi-rae a main reason (apart from her ailing health) to return to the future and loosely constructed love triangles to string us to the end. As for present Shin, I did like that he got a wakeup call from his own self about the consequences of choosing not to disclose the story and even with that, the words I assume comes from a manifestation of his own conscience. Then we saw that Shin can also have a positive impact on others. Despite his stubborn thinking that he has to forge his own path and that he tried to push Mi-rae away because he was afraid he would bring her down with him, there are people who are there to put their necks on the line and support him, including Mi-rae.
I do like how the women still managed to pursue their own dreams with Yoo-kyung clearly ahead of that pack. She’s one character whom the earlier phrase that she needn’t depend on a man truly applied, studying to go abroad on her own and to provide for her family with her own strength. I thoroughly enjoyed her as a female second lead and left a little left wanting for her friendship with Se-joo.
So even with its odd turns in its story and often comical time-travel authorities to even more confusing time-space boundaries, I’m still reminded of the heartwarming moments between Oppa and his sister from another universe. But you can bet I’m never going to hope that another me comes back from the future to tell me that she wants to fix ONE thing in my life, that’s for sure. She can stay in her own universe.
RA3F3V3R
Otaku
Otaku

#396ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Παρ Δεκ 13, 2013 5:51 am

eva έγραψε:

δεν ξέρω αν σας το είπα, αλλά εγώ θα ζω σε αυτό το παράλληλο σύμπαν!!!  pleased  pleased  pleased  pleased  pleased  pleasedτο μόνο θέμα είναι με ποιον από τους δύο θα είμαι!!! lol!  lol!  lol!  lol!  lol! 

Εννοείται ότι θα ζεις κι εσύ Εύα! Για όλες μας από εδώ στο Οτακού πήγαινε το μήνυμά μου, όχι μόνο για εμένα και την Σούκα! Όσο για το ποιόν θα επιλέξεις, μη ανησυχείς, γιατί σ' εκείνο το Π.Σ. θα σ' αρέσει κάποιος άλλος και δεν θα υπάρχει δίλημμα...ή μπορεί να είσαι και με τους 2 !!! Π.Σ. και ξερό ψωμί!
 lol!  lol!  lol!  lol! 

eva έγραψε:

@ αλμπι, αλήθεια ρωτάω, με ποιον από τους δύο ήσουν? θέλω να δω αν συμφωνούμε! αν και μάλλον, εδώ που τα λέμε, λάθος drama βρήκα να ρωτήσω για τρίγωνο!!! ούτε εγώ είμαι ξεκάθαρη με ποιον ήθελα να μείνει στο τέλος. πιο πολύ όμως γιατί θεωρούσα ότι η ιστορία πήγαινε από μόνη της κάπου, και όλα τα άλλα ήταν απλά "διακοσμητικά". 

Στην αρχή με τον Σέτζου γιατί με τον άλλον δεν είχαν καμία χημεία. Από τη μέση και μετά με τον Σιν γιατί η χημεία μετατοπίστηκε.

RA3F3V3R
Otaku
Otaku

#397ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Παρ Δεκ 13, 2013 7:23 am

Όσο για τις κριτικές που έβαλες, συμφωνώ κατά 98% με αυτήν: William Schwartz - HanCinema και σε γενικές γραμμές, αν και όχι συνολικά με αυτήν από το dramabeans. Τις άλλες δύο δεν θα κάτσω να τις σχολιάσω λέξη προς λέξη γιατί θα πρέπει να γράψω κατεβατά και θα χαλάσω φαιά ουσία τσάμπα χωρίς λόγο. Θα σταθώ μόνο σε 2-3 πράγματα που έγραψαν:

Παράθεση :

- So Mirae only wants to date Kim Shin if he's not in debt anymore?  What kind of life lesson is that?

Ναι, το έπιασες μεγάλε, είσαι πανέξυπνος. nosebleed 
Το ότι άλλαξε το παρόν και βρήκε παραθυράκι στο συμβόλαιο που του επέτρεπε να πάει δικαστικά και πιθανώς να κερδίσει τη δίκη, δεν το πήρε πρέφα προφανώς. Μάλλον επειδή την ώρα που το έδειχνε προσπαθούσε να βρει το ηθικό δίδαγμα.

Παράθεση :

Positives
Yoon Eun Hye and Lee Dong Gun created some solid chemistry in the initial stages of the relationship that made me anticipate the progression into passionate love.

Άλλη σειρά έβλεπε να υποθέσω...; Αποκλείεται να βλέπαμε την ίδια.

Παράθεση :

This drama was supposed to be about Mi Rae marrying Shin because she dared to loved him, it was about her making a choice because she had the courage to overcome the stacked odds.

Από πού κι ως πού προκύπτει ότι η σειρά was supposed to be about Mi Rae marrying Shin ;; Επειδή αυτό είχε στο μυαλό της η/ο αρθρογράφος όταν ξεκίνησε την βλέπει;

Παράθεση :

In a show called Mirae's Choice, MIRAE NEVER ACTUALLY MAKES A CHOICE. Then again, the way the show developed over the last few episodes undermined either choice anyway. The obvious pick would be Kim Shin, but even that option felt sour by the end of episode 16.  Poor Kim Shin.
Αυτό που διαφεύγει σε αυτούς που έχουν αυτή την άποψη, είναι ότι η σειρά δεν αφορά μόνο την Μίρε του παρόντος, αλλά κατά κύριο λόγο την Μίρε του Μέλλοντος. Η ουσιαστική πρωταγωνίστρια, αν και με λίγο παράδοξο τρόπο, είναι η Μ.Μ. Από αυτήν ξεκινάει η ιστορία, το δικό της παρελθόν/μέλλον πρωταγωνιστεί και αυτό έρχεται να αλλάξει. Αυτή είναι που κάνει όλες τις βασικές επιλογές. Αυτή επιλέγει να γυρίσει στο παρελθόν για να αλλάξει το μέλλον της, αυτή είναι που επιλέγει με ποιον θα έπρεπε να καταλήξει, αυτή είναι που επιλέγει να αναλάβει το δικό της μερίδιο ευθύνης για τον θάνατο του γιου της, αυτή είναι που επιλέγει να συγχωρήσει τον Μ.Σιν. Στο ενδιάμεσο απλώς βλέπουμε πώς προσπαθεί να κινήσει τα νήματα της παρελθοντικής της ζωής και των ανθρώπων που είχαν μεγαλύτερη σημασία για αυτήν.
Στην πραγματικότητα σε ολόκληρη τη σειρά, στη Μ.Μ. πέφτει το βάρος να συνειδητοποιήσει ότι δεν μπορείς να αλλάξεις το παρελθόν, αλλά μπορείς να επιλέξεις να αναλάβεις τις ευθύνες και τα λάθη των πράξεών σου, όπως επίσης μπορείς να επιλέξεις να κατανοήσεις τις πράξεις των άλλων αντί να σκέφτεσαι εγωκεντρικά και ότι τελικά υπάρχει και η επιλογή της συγχώρεσης διότι κανείς δεν είναι τέλειος. Και αλίμονο αν μια σειρά που ασχολείται ως επί των πλείστων με θέματα επιλογών, μοίρας, ελεύθερης βούλησης, λάθη, γνώθι σαυτόν κ.τ.λ. κ.τ.λ. αφορούσε μόνο στο ποιον γκόμενο θα διαλέξεις, στην τελική. Άρα, ναι, η Μίρε κάνει πολλές επιλογές.

Οπότε, οι δύο σεντονοαναλύσεις με σκοπό να τρασάρουν όλη τη σειρά, μου θύμισαν κάτι παιδάκια τα οποία επειδή δεν πήραν το γλειφιτζούρι που ήθελαν ή επειδή δεν πέρασε το δικό τους, κάθονται και κλαίνε και χαλάνε τον κόσμο σαν κακομαθημένα.

RA3F3V3R
Otaku
Otaku

#398ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Παρ Δεκ 13, 2013 7:42 am

Η συνέντευξη των πρωταγωνιστών με αγγλικούς υπότιτλους.
Και, ναι, η Μίρε είναι το ίδιο κακόγουστη και εκτός σειράς... Razz  lol! 

Αναστασια
Otaku
Otaku

Αριθμός μηνυμάτων : 1215
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2014
Τόπος : Θεσνικη - Καβαλα

#399ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Δευ Ιαν 12, 2015 11:07 pm

για αρχη και απο τα λιγα που διαβασα συμφωνουμε ολοι οτι μαλλι και ντυσιμο της Μι Ρε ηταν απο φρικτο εως   ε λ ε ο ς.  εχω δηλωσει οτι ειμαι της επιστημονικης φαντασιας αλλα αυτη η ταξιδιωτισα του χρονου μονο προβληματα δημιουργει και αφηνει βασικα ερωτηματα αναπαντητα (τουλαχιστον στα πρωτα επεισ που ειδα).  θελω να μου πειτε σε πιο συμπαν δεν θα ειστε με τον παμπλουτο κουκλο και 4 χρονια μικροτερο που σας θελει αλλα με τον μεγαλυτερο κακοτροπο και ενδεχομενως πολυ γρηγορα ανεργο;  το κοριτσι μας εδω ειναι εμφανισιακα χαλια δεν εχει στον ηλιο μοιρα για σπιτι εξαρταται απο τον αδελφο ειναι 32 και χωρις προσοντα,   φταιω εγω αμα ξαναπω    ε λ ε ο ς

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Αναστασια στις Δευ Ιαν 12, 2015 11:25 pm, 1 φορά
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#400ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Marry Him If You Dare kdrama   Δευ Ιαν 12, 2015 11:19 pm

όχι δεν φταις εσύ αναστασία μου! 
Στην αρχή σκεφτόμουν ότι προφανώς έχει να κάνει με τον τρόπο που παίρνει τη ζωή στα χέρια της, την αλλάζει και γίνεται καλύτερη, ανεξάρτητη, με αυτοσεβασμό και αυτοεκτίμηση, αλλά έκανα λάθος! 
Ο κανονικός τίτλος δεν είναι marry him if you dare, αυτό είναι κάτι που δημιούργησαν τα παιδιά που το μετέφραζαν, ο πραγματικός είναι Mirae's Choice και επειδή μιρέ εκτός από το όνομά της είναι και το μέλλον, έχει να κάνει γενικά με τις επιλογές μας και το πως αυτές επηρεάζουν τη ζωή μας. Ή τουλάχιστον, αυτό περίμενα να δω, αλλά τελικά είδα ένα μπάχαλο! μέχρι ακόμα και το τελευταίο λεπτό του τελευταίου επεισοδίου δεν είχαν αποφασίσει τι θέλουν να κάνουν! Στα πρώτα επεισόδια είχα την εντύπωση ότι θα έχουμε ακόμα και σασπένς με αυτόν από το μέλλον που ακολουθεί τη μελλοντική μιρέ, αλλά ακόμα και αυτός απάτη ήταν! έχουν ανακατέψει τα πάντα χωρίς άκρη πουθενά και χωρίς νόημα πουθενά!

Παρόμοια θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 16 από 17Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Επόμενο
Παρόμοια θέματα
-
» Jeux d'enfants (Love me if you dare)
» WHY ALBERT IS "ANOHITO"

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Otaku Network :: Asian Drama :: Kdrama-