Greek Otaku Network

Το σημείο συνάντησης όσων αγαπάμε τα manga, τα anime και τα asian drama.

ΦόρουμΑρχικήΗμερολόγιοΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» Chuunibyou demo Koi ga Shitai!
Τρι Οκτ 17, 2017 12:28 am από giorgos

» Μουσικά κομμάτια(+covers) από games
Δευ Σεπ 11, 2017 2:46 pm από RA3F3V3R

» My Neighbor, Charles (2015-)
Δευ Σεπ 11, 2017 2:32 pm από RA3F3V3R

» Nightmare Teacher (2016) Mini Series
Πεμ Σεπ 07, 2017 11:45 pm από RA3F3V3R

» The longest journey: Dreamfall
Τρι Σεπ 05, 2017 3:23 pm από RA3F3V3R

» I Am... (2017) Mini Series
Τρι Σεπ 05, 2017 3:01 pm από RA3F3V3R

» Daniel Henney
Πεμ Αυγ 31, 2017 10:31 am από RA3F3V3R

» Frozen Love (2017) Mini Series
Πεμ Αυγ 31, 2017 10:24 am από RA3F3V3R

» Bi (Rain) Artist
Τετ Αυγ 30, 2017 10:42 am από RA3F3V3R

» Best real drama kisses
Τρι Αυγ 29, 2017 12:51 pm από RA3F3V3R

» Dream Home (2010)
Κυρ Νοε 20, 2016 2:43 am από Raiden

» The Wailing (2016)
Σαβ Νοε 19, 2016 10:10 am από eva

» Τελευταίο κορεάτικο τραγούδι που ακούσατε
Σαβ Νοε 19, 2016 10:09 am από eva

» Kdrama ost
Σαβ Νοε 19, 2016 10:04 am από eva

»  ‘Mainstream’ Anime: κριτήριο για να δει κάποιος κάτι ή όχι; (Άρθρο)
Σαβ Νοε 19, 2016 10:00 am από eva

» Ookami Shoujo to Kuro Ouji ( Wolf Girl and Black Prince )
Σαβ Νοε 05, 2016 6:04 pm από eva

» Lee Min Ho
Σαβ Οκτ 22, 2016 1:42 am από nansecrets

» Train to Busan (2016)
Κυρ Σεπ 18, 2016 5:27 pm από eva

» Hana yori Dango manga
Κυρ Σεπ 18, 2016 5:26 pm από eva

» Anime χαμένος χρόνος
Τρι Αυγ 09, 2016 1:58 pm από Juohmaru

2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Affiliates
free forum

Terry Candy

KYRVOG KOREAN MOVIES

G.O.T
Facebook
Gotnet

Προωθήστε κι εσείς τη σελίδα σας

Μοιραστείτε | 

Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
souka
Otaku Addict
Otaku Addict

Αριθμός μηνυμάτων : 2213
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2013

#1ΔημοσίευσηΘέμα: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Δευ Δεκ 23, 2013 4:44 pm

Εντελώς τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nansecrets
Otaku Devotee
Otaku Devotee

Αριθμός μηνυμάτων : 3110
Τόπος : Αθήνα
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα!

#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Δευ Δεκ 23, 2013 9:38 pm

τοσο πολυ πινουν εκει;;;
παντως για το ποσο δυνατο ειναι σε αλκοολ δεν μπορω να ειμαι σιγουρη αν δεν συγκριθει με το δικο μας τσιπουρο!!  lol!
http://terry.forumgreek.com/
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 15628
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2013

#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Δευ Δεκ 23, 2013 10:40 pm

ένα ποτό που πρέπει όπως και δήποτε να δοκιμάσω!!! αλλά θέλω να το κάνω στην Κορέα!!!!!!!!
κατ'αρχήν να πω ότι η καλύτερη διαφήμιση που κυκλοφορεί για το soju είναι τα ίδια τα ντράμα, και κυρίως όταν βλέπεις τους πρωταγωνιστές να πίνουν!!! με αυτόν τον τρόπο θέλω να το πιω κι εγώ!! κατά προτίμηση και με κάποιον από τους κορεάτες hallyu stars!!! 
κάποια σημεία στη διαφήμιση με "χάλασαν", μα είναι ποτέ δυνατόν να το πίνεις από το μπουκάλι με καλαμάκι! όσο κι αν υπάρχουν δύο καλαμάκια!! αν νομίζουν ότι αυτό είναι ρομαντικό, τι να πω!!! μου φαίνεται πιο ρομαντικό να πίνεις σε ένα από εκείνα να αντίσκηνα στην άκρη του δρόμου, που δεν θυμάμαι πως τα λένε τώρα, και να μου γεμίζει ο άλλος συνέχεια το ποτήρι, και να το πίνω σφηνάκι!

δεν ξέρω αν πράγματι πίνουν τόσο όσο λέει, αλλά αν κρίνω από τα υπόλοιπα σχόλια, μάλλον υπερβολή είναι!
ισχύει όμως ότι υπάρχουν παραδοσιακά κόντρες ανάμεσα σε πατέρα και γαμπρό για το ποιος θα βγει πρώτος off, και κατ'επέκταση αν ο γαμπρός είναι άξιος. 
και θα συμφωνήσω στο 100% με τη ναν!!!
http://gotnet.forumgreek.com
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Δευ Δεκ 23, 2013 10:46 pm

το έψαξα!!
38-45% το τσίπουρο, και 

wikipedia έγραψε:
Soju is clear and colorless. Its alcohol content varies from about 16.7%, to about 45% [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (ABV) for traditional [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]soju,[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] with 20% ABV being most common. However, by using [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], ABV can be increased to desired percentage. There are two different ways to produce Soju; the Classic way of [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Soju that uses the single distillation method and the modern way of[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Soju that uses the chain distillation method.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Distilled Soju usually has a higher ABV of 30~35% than diluted Soju with ABV of 21~30%. As distilled Soju tends to have a higher ABV, it has stronger smell than diluted Soju. It is widely consumed, in part, because of its relatively low price in Korea. A typical 375mL bottle of soju costs the consumer 1,000 to 3,000 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] in South Korea (roughly $1 to $3 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]). In Canada, it costs substantially more – $5.50 ~ $9.25 (depends on brand) [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] as tariff and profitability add onto its original cost price.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Now Soju is exporting to 80 countries and in top market share of diluted alcohol market. Statistically, Soju ranked #1 in world sale records of diluted alcohol market in 2002.
souka
Otaku Addict
Otaku Addict

#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Τρι Δεκ 24, 2013 12:00 am

eva έγραψε:
ένα ποτό που πρέπει όπως και δήποτε να δοκιμάσω!!!

Το σκεφτόμουν εδώ και καιρό αλλά τώρα είμαι τόσο περίεργη που σίγουρα θα ψάξω να βρω και να δοκιμάσω... Razz 

eva έγραψε:
και θα συμφωνήσω στο 100% με τη ναν!!!

Κι εγώ εννοείται πως συμφωνώ...σαν το τσίπουρο δεν έχει!!!!!!! lol! lol! lol! 
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Τρι Δεκ 24, 2013 12:27 am

το τσίπουρο μπορώ να πω ότι είναι από τα ποτά που δεν αντέχω (και δεν είναι πολλά αυτά που δεν αντέχω!)
nansecrets
Otaku Devotee
Otaku Devotee

#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Τρι Δεκ 24, 2013 12:30 am

ασε ευα... εγω δεν πινω σχεδον καθολου... το τσιπουρο το θεωρω οινοπνευμα σκετο και μεθαω με την μυρωδια!  lol! 
souka
Otaku Addict
Otaku Addict

#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Τρι Δεκ 24, 2013 12:33 am

Εμένα μου αρέσει αλλά ούτε κι εγώ το αντέχω ιδιαίτερα...
Πάντως, με τσίπουρο κάνεις την πιο ωραία ζαλάδα (εννοείται ότι αν συνεχίσεις να πίνεις θα γίνει μεθύσι... Razz  )!!  stars 
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Τρι Δεκ 24, 2013 12:36 am

κι εγώ το ίδιο!!!
όλα τα άλλα ποτά όμως τα πίνω άνετα! (έμαθα να τα πίνω την πρώτη χρονιά στη σχολή  lol!  lol! ) ακόμα και το ούζο! το τσίπουρο όμως μου πέφτει πολύ βαρύ!! και κυρίως της δικής μας περιοχής. μου φαίνεται ότι είναι πιο γλυκό, και σε βγάζει εκτός με την πρώτη σταγόνα!

δεν την μπορώ ούτε τη ζαλάδα παιδιά!!! αν καταλάβω ότι αρχίζω και ζαλίζομαι, σταματάω!
RA3F3V3R
Otaku
Otaku

Αριθμός μηνυμάτων : 1445
Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2013

#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Τρι Δεκ 24, 2013 5:14 pm

Εμένα μου φαίνεται μεγαλύτερη υπερβολή αυτό που λέει το άρθρο, ότι το Σότζου έχει εκθρονίσει τα υπόλοιπα αλκοολούχα παγκοσμίως, στην πρωτιά τουλάχιστον. Για Ευρώπη δύσκολο το κόβω. Είναι δυνατόν ο Γερμανός να μην πίνει μπύρα, ο Έλληνας ούζο, ο Γάλλος κρασί, ο Ρώσος Βότκα κτλ κτλ και να πίνει Σότζου; Ποιος το ξέρει στην τελική; Μετά Αφρική... επίσης χλωμό και πάει λέγοντας. Περισσότερο για μόδα της Ασίας μου φαίνεται παρά όλου του κόσμου. Μπορώ να δικαιολογήσω ως ένα βαθμό και στην Αμερική να πίνουν κάπως, λόγω της δημοφιλίας που έχουν πάρει η Κορεάτικες σειρές.
Από κει και πέρα, έχω διαβάσει ότι το Σότζου, πέραν των βασικών συστατικών από τα οποία αποτελείται, περιέχει  φορμαλδεΰδη. Και αν δεν ξέρετε τι είναι γκουγκλάρετε, εγώ θα πω μόνο ότι μία από τις χρήσεις του είναι η διατήρηση μελών του σώματος κ.α. σε εκείνα τα γυάλινα μπουκάλια στα εργαστήρια... lol! Τώρα αν είναι αστικός μύθος ή αν όντως περιέχει φορμαλδεΰη το Σότζου...δεν ξέρω, πάντως έτσι ακούγεται.

eva έγραψε:

δεν ξέρω αν πράγματι πίνουν τόσο όσο λέει, αλλά αν κρίνω από τα υπόλοιπα σχόλια, μάλλον υπερβολή είναι!

Εγώ από αυτά που έχω διαβάσει από εκατοντάδες ξένους που έχουν ζήσει ή ζουν στην Ν.Κορέα, πίνουν ακόμα περισσότερο απ' όσο λέει το άρθρο. Όλοι συμφωνούν ότι μιλάμε για ένα έθνος αλκοολικών. Ξεκινούν να πίνουν από πολύ μικρή ηλικία (τώρα θα μου πεις κι εδώ, αλλά εκεί νομίζω θεωρείται φυσιολογικό και με τη βούλα), πίνουν όλη μέρα, δηλαδή είναι πολύ φυσιολογικό να κυκλοφορείς με ποτό μέρα-μεσημέρι σουρωμένος στο δρόμο και κανείς δεν σε κοιτάζει παράξενα, μπορείς να πάρεις αλκοόλ το πρωΐ που το βάζουν σε σακουλάκια και τα πίνεις με καλαμάκι, πίνουν μέχρι να ξεράσουν και μετά ξαναπίνουν, ξαναξερνούν, ξαναπίνουν και πάει λέγοντας. Και ξερνούν όπου να 'ναι. Είναι πολύ νορμάλ να περπατάς στο δρόμο και βλέπεις εμετούς, στα πεζοδρόμια, στους δρόμους, πάνω σε πόρτες κ.τ.λ.
 affraid  affraid  affraid 

eva έγραψε:

κάποια σημεία στη διαφήμιση με "χάλασαν", μα είναι ποτέ δυνατόν να το πίνεις από το μπουκάλι με καλαμάκι! όσο κι αν υπάρχουν δύο καλαμάκια!! αν νομίζουν ότι αυτό είναι ρομαντικό, τι να πω!!! μου φαίνεται πιο ρομαντικό να πίνεις σε ένα από εκείνα να αντίσκηνα στην άκρη του δρόμου, που δεν θυμάμαι πως τα λένε τώρα, και να μου γεμίζει ο άλλος συνέχεια το ποτήρι, και να το πίνω σφηνάκι!

Ναι κι εμένα ωραίο μου φαίνεται όπως το βλέπω στις σειρές, αλλά για να κάνω τον δικηγόρο του Διαβόλου, αν το σκεφτείς λίγο πιο πρακτικά κάπου το θέμα λίγο χαλάει. Γιατί: θα πρέπει να γνωρίζεις την ηλικία του άλλου ώστε να ξέρεις αν θα τσουγκρίσεις πιο χαμηλά ή πιο ψηλά το ποτήρι σου, θα πρέπει να πιάνεις με τα δυό σου χέρια το ποτήρι, θα πρέπει να γυρίσεις πλάγια το κεφάλι σου για να πιεις αν ο άλλος είναι μεγαλύτερος γιατί απαγορεύεται να τον κοιτάς στα μάτια πίνοντας, θα πρέπει πάντα να πίνεις το ποτό μονοκοπανία (αν μιλάμε για τα μικρά ποτήρια/σφηνάκι) και θα πρέπει να πίνεις μέχρι να αποφασίσει αυτός να σταματήσει (αν είναι μεγαλύτερος) γιατί αλλιώς θεωρείται αγένεια όπως όλα τα παραπάνω αν δεν τα κάνεις σωστά. Και αν είσαι εσύ ο μεγαλύτερος/η πληρώνεις πάντα εσύ για όλους.
Επίσης σ' αυτά τα αντίσκηνα που πάνε και πίνουν (που κατά βάση θυμίζουν βρώμικα εθνικής οδού), πάντα σερβίρουν και φαΐ, διότι ποτό χωρίς μεζέ γιόκ. Το οποίο πολύ πιθανόν να έχει υπολείμματα/αποφάγια από τον προηγούμενο πελάτη, γιατί είναι στην κουλτούρα τους να μην πετάνε το φαγητό λόγω της φτώχειας που υπήρχε παλιότερα. Και αυτό ισχύει για ένα πολύ μεγάλο μέρος των εστιατορίων πλην των γκουρμέ/πιο ακριβών. Άσε που το κρέας που θα σου φέρουν μπορεί να είναι και σκύλος. (http://www.change.org/petitions/seoul-south-korea-enforce-the-ban-on-despicable-dog-meat-trade-close-down-illegal-dog-slaughterhouses-restaurants-in-gyeongdong-market) pale 

Υποθέτω ότι τα περισσότερα απ αυτά που είπα τα γνωρίζετε, αλλά ήθελα να γκρινιάξω λίγο γιατί αυτή η τυπολατρία τους και μερικά έθιμά τους, με πεθαίνουν.

lol!

nansecrets
Otaku Devotee
Otaku Devotee

#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Τρι Δεκ 24, 2013 10:43 pm

τι λες τωρα!!!

παντως αυτο με το θεμα αγενειας να σταματησεις να πινεις το εχουμε κι εμεις.. κατα Κρητη πλευρα.. κατα καποιο τροπο!!
τολμα να πεις οτι δεν πινεις κανταρια ρακης οταν σε κερνανε!!!  lol! lol! lol! 
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Τρι Δεκ 24, 2013 11:41 pm

βασικά αυτό με το να σταματήσεις να πίνεις το έχουμε όλες οι περιοχές λίγο πολύ. ακόμα και η δική μας. μπορεί αν είσαι γυναίκα να μη δίνουν και τόσο μεγάλη σημασία, αν και πάλι σου γεμίζουν το ποτήρι μέχρι να φτάσεις στα όριά σου, ή αν είναι να οδηγήσεις μετά να είναι πιο ελαστικοί, αλλά σε γενικές γραμμές δεν σε αφήνουν να σταματήσεις, μέχρι να πρέπει να φύγει κάποιος. το έχω δει πολύ σε συγγενείς όταν είναι με τον άντρα μου. 
άλλωστε, δεν ξέρω αν σας έχει τύχει, παλιά, οι παππούδες έδιναν λίγο κρασί και στα μικρά παιδιά όταν είχαν γιορτινό τραπέζι. 

όσο για τις εξαγωγές του soju, μάλλον βασίζεται σε αυτό που παρέθεσα και πιο πάνω 

wikipedia έγραψε:
Now Soju is exporting to 80 countries and in top market share of diluted alcohol market. Statistically, Soju ranked #1 in world sale records of diluted alcohol market in 2002

όσο για τον αλκοολισμό, συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι μύθος. ένας από αυτούς που υπάρχουν για κάθε έθνος, χωρίς όμως να ανταποκρίνονται στο 100% της αλήθειας. σίγουρα βασίζονται σε κάποια γεγονότα, αλλά γενικά όλες αυτές οι γενικεύσεις για τα έθνη, με χαλάνε αφάνταστα. ίσως να είμαι επηρεασμένη και από την εποχή, που καμία από τις ταμπέλες που έχουν κολλήσει σε εμάς τους έλληνες δεν στέκει! ή ακόμα και οι ταμπέλες για τη νέα γενιά, και τις καφετέριες σε σχέση με το χαρτζιλίκι από τους γονείς και το κατά πόσο θέλουν να δουλέψουν ή όχι! 

έχει ενδιαφέρον να δείτε τον παρακάτω πίνακα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
η συνολική κατανάλωση συμπεριλαμβάνει και τη μη καταγεγραμμένη, η οποία βασίζεται σε εκτιμήσεις και γ'αυτό δεν λαμβάνω καθόλου υπόψη, οπότε ρίξτε μία ματιά στην καταγεγραμμένη. δεν μπορώ λοιπόν να καταλάβω γιατί είναι οι κορεάτες αλκοολικοί και όχι οι γερμανοί ή οι άγγλοί.
η κορέα είναι πρώτη στην κατανάλωση spirits, αλλά μου φαίνεται λογικό, αφού το soju είναι spirit!
αν μιλάμε για τον καταγεγραμμένο αριθμό αλκοολικών, τότε μήπως έχει να κάνει με το κράτος πρόνοιας της χώρας και το πόσο φροντίζει τους πολίτες του σε σχέση με άλλα?

δε λέω ότι δεν είναι ψηλά στην κατάταξη, απλά υπάρχουν κι άλλες χώρες που είναι πιο ψηλά και δεν έχουν το στίγμα αυτό!

η όλη κατάσταση μου θυμίζει κάποια φορά που είχαν έρθει κάποια ξαδέλφια αμερικανάκια, και ο ένας μου έλεγε πόσο μπάχαλο είναι η χώρα που αφήνουν τον κόσμο να αγοράζει αλκοολ μέρα μεσημέρι, και που επιτρέπεται να μπαίνουν στα μαγαζιά με το ποτό στο χέρι. δεν πρόσεξε όμως ότι σε όλο το εμπορικό ο μόνος με ποτό στο χέρι ήταν αυτός, και ότι οι έλληνες δεν έμπαιναν μέσα στο μαγαζί ούτε με καφέ, πόσο μάλλον με ποτό! κι όμως, όταν επέστρεψε, υπήρχε σχετική φώτο και σχόλιο στο fb!!! το λάθος βέβαια ήταν δικό μου που δεν του είπα ότι είναι θέμα κοινής λογικής και όχι απαγόρευσης!

πάντως, αν ποτέ πάω σε αυτά τα "βρώμικα", θα το έχω υπόψη μου τουλάχιστον να μη φάω!!! lol!  lol!  lol!  lol!  lol!
RA3F3V3R
Otaku
Otaku

Αριθμός μηνυμάτων : 1445
Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2013

#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Πεμ Ιαν 02, 2014 10:27 pm

Ούτε εγώ εμπιστεύομαι πολύ τις στατιστικές γιατί σχεδόν πάντα δεν λαμβάνονται σε αυτές κάποιες βασικές παράμετροι. Από εκεί και πέρα, το "έθνος αλκοολικών" μην το πάρεις κυριολεκτικά, κι αυτοί που το είπαν μεταφορικά το είπαν.
Σίγουρα όλες οι χώρες έχουν τα έθιμά τους, όπως σε όλες τις χώρες πίνουν. Και σίγουρα σε κάποιες πίνουν περισσότερο από άλλες και όχι μόνο στην Κορέα. Αυτό που νομίζω ότι ξένισε τους ξένους που ζουν στην Κορέα είναι το γεγονός ότι...πως να το πω...δεν έχουν "αλκοολική παιδεία". Λίγο αδόκιμος όρος ίσως, αλλά το να ξερνάς-πίνεις-ξερνάς-πίνεις δεν νομίζω ότι είναι κάτι τόσο νορμάλ, για τις δυτικές χώρες τουλάχιστον. Ούτε το να πίνεις από τις 10 το πρωί και να θεωρείται φυσιολογικό (εκτός κι αν μιλάμε για αλκοολικό). Ούτε να ξερνάς όπου βρεις, ούτε να θεωρείται ΟΚ να παιδιά μιας κάποιας ηλικίας να πίνουν κανονικά αλκοόλ. Μπορεί να συμβαίνει και σε άλλες χώρες, αλλά δεν θεωρείται φυσιολογικό νομίζω, τυπικά τουλάχιστον.

eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Πεμ Ιαν 02, 2014 10:35 pm

ίσως και να έχεις δίκιο, αλλά τουλάχιστον μου φαίνεται πιο φυσιολογικό αυτό που κάνουν αυτοί από αυτό που κάνουν αρκετά άλλα έθνη με ακριβώς τις ίδιες πρακτικές, και μερικές φορές και πιο "επικίνδυνες", που κρύβονται πίσω από το δάχτυλο τους και λένε ότι εκεί δεν γίνονται αυτά - ή και εδώ δεν γίνονται, αν θες!
Raiden
come-acrosser
come-acrosser

Αριθμός μηνυμάτων : 112
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2015
Τόπος : Shadow Moses

#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Πεμ Ιαν 15, 2015 7:45 pm

Για φαντάσου. Κρατούν τα σκήπτρα στο αλκοόλ. Αλλά για να ανησυχήσει και τον ΠΟΥ
αυτό είναι αρκετά σοβαρό.
http://www.gmt4u.blogspot.com
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Soju: Το πανίσχυρο κορεάτικο οινοπνευματώδες   Πεμ Ιαν 15, 2015 8:46 pm

Απλά θα έπρεπε να ανησυχήσει και άλλες χώρες ο ΠΟΥ!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Otaku Network :: Asian Drama :: Γενική Συζήτηση Drama-