Greek Otaku Network

Το σημείο συνάντησης όσων αγαπάμε τα manga, τα anime και τα asian drama.

ΦόρουμΑρχικήΗμερολόγιοΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» Chuunibyou demo Koi ga Shitai!
Χθες στις 12:28 am από giorgos

» Μουσικά κομμάτια(+covers) από games
Δευ Σεπ 11, 2017 2:46 pm από RA3F3V3R

» My Neighbor, Charles (2015-)
Δευ Σεπ 11, 2017 2:32 pm από RA3F3V3R

» Nightmare Teacher (2016) Mini Series
Πεμ Σεπ 07, 2017 11:45 pm από RA3F3V3R

» The longest journey: Dreamfall
Τρι Σεπ 05, 2017 3:23 pm από RA3F3V3R

» I Am... (2017) Mini Series
Τρι Σεπ 05, 2017 3:01 pm από RA3F3V3R

» Daniel Henney
Πεμ Αυγ 31, 2017 10:31 am από RA3F3V3R

» Frozen Love (2017) Mini Series
Πεμ Αυγ 31, 2017 10:24 am από RA3F3V3R

» Bi (Rain) Artist
Τετ Αυγ 30, 2017 10:42 am από RA3F3V3R

» Best real drama kisses
Τρι Αυγ 29, 2017 12:51 pm από RA3F3V3R

» Dream Home (2010)
Κυρ Νοε 20, 2016 2:43 am από Raiden

» The Wailing (2016)
Σαβ Νοε 19, 2016 10:10 am από eva

» Τελευταίο κορεάτικο τραγούδι που ακούσατε
Σαβ Νοε 19, 2016 10:09 am από eva

» Kdrama ost
Σαβ Νοε 19, 2016 10:04 am από eva

»  ‘Mainstream’ Anime: κριτήριο για να δει κάποιος κάτι ή όχι; (Άρθρο)
Σαβ Νοε 19, 2016 10:00 am από eva

» Ookami Shoujo to Kuro Ouji ( Wolf Girl and Black Prince )
Σαβ Νοε 05, 2016 6:04 pm από eva

» Lee Min Ho
Σαβ Οκτ 22, 2016 1:42 am από nansecrets

» Train to Busan (2016)
Κυρ Σεπ 18, 2016 5:27 pm από eva

» Hana yori Dango manga
Κυρ Σεπ 18, 2016 5:26 pm από eva

» Anime χαμένος χρόνος
Τρι Αυγ 09, 2016 1:58 pm από Juohmaru

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Affiliates
free forum

Terry Candy

KYRVOG KOREAN MOVIES

G.O.T
Facebook
Gotnet

Προωθήστε κι εσείς τη σελίδα σας

Μοιραστείτε | 

Why asian dramas?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 15628
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2013

#1ΔημοσίευσηΘέμα: Why asian dramas?   Σαβ Ιαν 11, 2014 2:11 pm

Είναι ένα θέμα που το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές, σε σχεδόν όλα τα θέματα, αλλά ποτέ δεν έχουμε μαζέψει τους λόγους σε ένα άρθρο, όλους μαζί. 
Κατά τύχη λοιπόν, εκεί που διάβαζα τα άρθρα, έπεσα επάνω σε ένα που αναφέρεται σε αυτό ακριβώς το θέμα, αλλά επιπλέον, αναφέρει σχεδόν όλους τους λόγους που έχουμε συζητήσει.

Σας το μεταφέρω όπως ακριβώς το βρήκα και σας βάζω και το λινκ. 
Τέλος να πω ευχαριστώ στη Dramanoona για την έμπνευσή της και το τόσο ωραίο άρθρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://gotnet.forumgreek.com
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Σαβ Ιαν 11, 2014 2:13 pm

Dramanoona έγραψε:
So what is it about Asian dramas?  Six months ago, I would have looked at anyone talking about Asian dramas with a blank expression, not getting it at all. Now, I look at people who have never watched Asian dramas with that same blank look. I’m not really certain I can adequately explain my obsession and why it exists, but I’m going to give it a try.

These are in no particular order.

I love the actors, from the main casts to the supporting casts and even the extras. Compared to Western TV, at least in my eyes, the actors look more like real people. Less make up, less perfectly crafted hair styles, less plastic like bodies/faces. They just look and feel real. I’m not sure how their acting training is approached, but the people feel more natural to me. Granted I don’t speak the language and there are only so many subtleties that can be picked up through subtitles and body language.  But regardless I feel like the acting just flows better, as if I really have become a fly on the wall for people a few thousand miles away. A big example for me is [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].  This was one of my very first dramas, so it already has a special place in my heart. However, from the main cast to the supporting cast I felt like the people were real (as long as you don’t pay attention to the outrageous storyline).

I have a five year old son and there are just too many things in American and British shows that are allowed to be aired that I do not want my son to see. Which means that most shows that I might have an interest in must be watched once my son is in bed.  I work full time (sometimes more as I’m salaried) and I work a later shift in the day.  This doesn’t leave a lot of time before my bedtime to watch these shows.  But with Asian dramas I can watch most of them with my son and never have to worry that he’ll be exposed to something inappropriate.  The sheer number of choices is crazy; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].  I could watch TV for the next year and always have an appropriate show to choose from.  As an added bonus, my son’s started to pick up on words and asks what they mean.  Which, come on, that is super cool.

There is so much focus on the flash factor, effects, gross out factor, and various other visual effects that a lot of story is ignored or lost in Western TV.  There are of course gems out there that defy this; however, I think that Asian TV dominates the story and character development market.  My favorite journey of character growth has to be in [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].  The main four cast members change and evolve in a way that it just makes you feel closer to the whole story. There is a definite path, a predetermined number of episodes, a known ending…  All of this helps to sharpen the focus on the story and the people of the story.  Each episode (usually an hour) delves deeper and deeper into the relationships of the characters.  Be it a sixteen episode run or fifty, you can actually see the characters grow and evolve and mature in front of your eyes.  This might be the most important thing for me.  I really love the focus on people and relationships.

So far I’ve only watched a small number of dramas, but I am addicted to the plot twists.  Some of them are so outrageous and ridiculous you know it would never happen in real life.  I have to give a shout out to [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] here, I mean come on, the utter amazing ridiculousness of that show is fantastic.  Others are so down to earth and grounded that it sends chills down your spine, because it could happen to anyone.  I never know what is going to happen. I’m not certain how the characters are going to deal with the issues thrust upon them. I’ve no idea how they are going to handle the obstacles they encounter.  And each issue or situation or hurdle pushes the characters to grow and evolve and change.  It is a journey that I love to be involved with.

Lastly, I wanted to mention the Variety Shows.  I do not watch American or British variety TV.  It has just never captured my attention.  However, Asian Variety TV tosses their hottest stars into crazy games/places and films it.  Oh boy what a concept!  I love seeing them as people, just regular folks having to deal with silly and physically challenging situations.  I think I’ve watched more Running Man than actual dramas combined.  I laugh like an idiot with each episode and leave it feeling good.

I know there are so many reasons that I’ve missed.  Arguments to make in favor of Asian dramas that I should make.  The feels and reasons I love these dramas are endless.  But I think for a first attempt at putting my feels into words I’ve done a decent job.  In the end, I doubt that I’ll ever be able to adequately portray all the reasons I’m obsessed, but I think that is also the allure.  There is just something about them that once you open yourself to it, well it just takes hold and makes you excited for the adventure.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Σαβ Ιαν 11, 2014 2:15 pm

Θα προσθέσω και τo ost, που δεν το έχει αναφέρει καθόλου η κοπέλα και θεωρώ ότι είναι ένα από τα πιο σημαντικά κομμάτια των dramas. δεν υπάρχει περίπτωση να δεις έστω και ένα, και να μην εντοπίσεις αρκετά τα οποία σου κολλάνε και βρίσκεις τον εαυτό σου να τα σιγοτραγουδάς ακόμα και μέρες αργότερα, για να μην πω μήνες! επιπλέον, αυτό που έχει κάνει εντύπωση, είναι ότι δεν είναι τραγούδια που υπάρχουν ήδη και τα έχουν προσθέσει, είναι τραγούδια που είναι γραμμένα αποκλειστικά για το συγκεκριμένο drama, και έχουν μία ιστορία να πουν. συνδέονται με την στιγμή που παίζονται και εκφράζουν άψογα το συναίσθημα της στιγμής.

Επίσης, θα προσθέσω ότι,για μένα τουλάχιστον, είναι σημαντικό ότι υπάρχει κάπου "κοντά" ένα τέλος! μπορείς να το "δεις", και δεν χρειάζεται να περιμένεις χρόνια για να το τελειώσεις!

Τέλος, αν και έχει βάλει όλα τα χοτ dramas, έχει ξεχάσει τον ίδιο τον χοτ!!!!  lol!  lol!  lol!  lol!  βασικά όχι μόνο τον χοτ, αλλά σχεδόν όλους τους πρωταγωνιστές που είναι ο ένας καλύτερος από τον άλλο!!!
RA3F3V3R
Otaku
Otaku

Αριθμός μηνυμάτων : 1445
Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2013

#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Κυρ Ιαν 12, 2014 8:31 pm

Για να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου ως συνήθως...

Παράθεση :

Α) The main four cast members change and evolve in a way that it just makes you feel closer to the hole story.
Β) There is a definite path, a predetermined number of episodes, a known ending…

Α) Το αν εξελίσσεται ένας χαρακτήρας δεν έχει σχέση με τα Κορεάτικα, αλλά με το πόσο καλογραμμένη είναι μια σειρά. Προχειροδουλειές έχω δει σε Κορεάτικα.
Β) Εγώ πάλι νομίζω ότι αυτός είναι ένας βασικός λόγος για τον οποίο κάποιος μπορεί να βαρεθεί πολύ γρήγορα τα Κορεάτικα σήριαλ. Το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται κι ο παπάς άλλωστε.

Παράθεση :

Compared to Western TV, at least in my eyes, the actors look more like real people. Less make up, less perfectly crafted hair styles, less plastic like bodies/faces. They just look and feel real.

Τώρα σόρρυ κι όλας, αλλά πλάκα μας κάνει; Πιο στυλιζαρισμένοι και πλαστικοποιημένοι ηθοποιοί από τους Κορεάτες, δεν νομίζω να υπάρχουν !

lol!  lol! 

eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Κυρ Ιαν 12, 2014 10:36 pm

και για να κάνω κι εγώ το συνήγορο  lol!  lol!  lol! 

α) ναι δεν έχει σχέση με τη χώρα, απλά τα τελευταία αμερικάνικα που βλέπουμε, τα πιο καινούργια, όχι απλά δεν έχουν εξέλιξη του χαρακτήρα, ούτε καν χαρακτήρα σε ορισμένες περιπτώσεις. με τα κορεάτικα έχεις πιο πολλές πιθανότητες να δεις εξέλιξη και ηθικό δίδαγμα, και,ίσως, με τα γιαπωνέζικα ακόμα πιο πολλές. 

β) όπως το διάβασα εγώ τουλάχιστον,κατάλαβα ότι μιλάει για το ότι έχεις 16 επεισόδια πχ, το οποίο το ξέρεις από την αρχή και τέλος. ακόμα κι αν έχεις spin off, δεν είναι εξέλιξη της ίδιας ιστορίας.δεν σου βάζει νέο και νέο και πάλι νέο κύκλο μόνο και μόνο επειδή είναι εμπορικό, δεν σου παίρνει χρόνια να δεις ποιο είναι το τέλος.ξέρεις ότι σε δύο μήνες θα έχει ολοκληρωθεί η σειρά και θα ξέρεις τι έγινε.και φυσικά δεν σε αφήνει χωρίς τέλος μόνο και μόνο γιατί δεν έπιασε τα νούμερα που ήθελαν. 

τέλος,θα συμφωνήσω με το πλαστικό των αμερικανών κυρίως!δες όποια αμερικανίδα ή και αμερικανό θέλεις και δες και τους κορεάτες. όχι ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις,αλλά αυτός είναι ο κανόνας της κάθε χώρας. οι αμερικανίδες είναι σαν μπάρμπι όλες!
souka
Otaku Addict
Otaku Addict

Αριθμός μηνυμάτων : 2213
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2013

#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Δευ Ιαν 13, 2014 12:00 am

Μεγάλο θέμα ανοίξατε... lol! 

Α) Σχετικά με τους χαρακτήρες και την εξέλιξή τους θα συμφωνήσω με την Άλμπι. Είναι, κυρίως, θέμα σεναριογράφων και δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το αν είναι αμερικάνικα ή κορεάτικα. Επειδή έχω δει και εξακολουθώ να βλέπω πολλές αμερικάνικες σειρές, θεωρώ ότι οι αμερικάνοι έχουν κάνει απίστευτη δουλειά τα τελευταία χρόνια στην τηλεόραση, υπάρχουν σειρές που είναι επιπέδου κινηματογραφικής ταινίας ή και καλύτερες. Υπάρχουν και κάποιες που είναι για πέταμα αλλά παντού συμβαίνει αυτό...

Β) Ο περιορισμένος αριθμός επεισοδίων μπορεί να είναι και καλό και κακό...όντως, υπάρχουν αμερικάνικες σειρές (και δεν αναφέρομαι σε σαπουνόπερες τύπου Τόλμη και Γοητεία, κ.λ.π.) που "τραβάνε" πολύ σε διάρκεια καθαρά και μόνο για εμπορικούς λόγους και από ένα σημείο και μετά η πλοκή τους αρχίζει να κάνει "κοιλιά", να γίνεται κουραστική και προβλέψιμη αλλά υπάρχουν και άλλες που τις βλέπεις για 4-5 σεζόν και δεν τις χορταίνεις... Τα κορεάτικα σίγουρα δε μας κουράζουν αλλά δεν υπάρχουν περιπτώσεις που θα θέλαμε να είχαν κι άλλο;;;

Γ) Τέλος, για το θέμα των ηθοποιών...συμφωνώ εν μέρει. Νομίζω ότι ισχύει μόνο για τις γυναίκες ηθοποιούς. Εννοώ ότι αν συγκρίνουμε τις Κορεάτισσες (20-30 χρονών) με τις Αμερικανίδες της ίδιας ηλικίας, τότε ναι, οι Κορεάτισσες φαίνονται πιο φυσικές, χωρίς έντονο βάψιμο και αρκετές φορές (αν και όχι όλες) με απλό και όχι εξεζητημένο ντύσιμο. Για τους άντρες ηθοποιούς, όμως, δε νομίζω ότι ισχύει το ίδιο. Υπάρχει κάποιος που δεν έχει καλοσχηματισμένο σώμα, στυλιζαρισμένο μαλλί και αρκετό (τουλάχιστον) μέικαπ;;;  scratch scratch  Δε νομίζω...
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Δευ Ιαν 13, 2014 8:46 am

πράγματι ανοίξαμε μεγάλο θέμα!  lol!  lol!  lol!  lol! 

α) θα συμφωνήσω ότι οι αμερικάνοι έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά για να το θέσω σωστά, δεν ξέρω αν είναι οι αμερικάνοι ή οι καναδέζοι. από την άλλη,για τους ασιάτες, λόγω πολιτισμού, η εξέλιξη είναι δεδομένη. σίγουρα υπάρχουν και κάποια που δεν ισχύει ο κανόνας, αλλά αυτά είναι ελάχιστα. κοίταγα τη λίστα με όσα έχω δει (68) και αυτά που δεν έχουν εξέλιξη στον χαρακτήρα είναι ελάχιστα. από την άλλη, πολλά από αυτά είναι βασισμένα σε μάνγκα,όπου το να μην υπάρχει ωρίμανση του χαρακτήρα θεωρείται αδιανόητο. όπως είπα και πιο πάνω, ειδικά στα γιαπωνέζικα, δεν  έχω πετύχει κάποιο που να μην έχει εξέλιξη και ηθικό δίδαγμα.αυτά που λέγαμε για τα μάνγκα, για το ποιοι είναι οι βασικοί πυλώνες και βασικά για ποιο λόγο υπάρχουν τα μάνγκα και τι θέλουν να πετύχουν μέσα από αυτά, ισχύει και για τα drama τους.

β) δεν διαφωνώ απόλυτα, αλλά για μένα το 4-5 σεζόν σημαίνουν 4 - 5 χρόνια!! δεν έχω τόση υπομονή πια!!!και  κυρίως δεν έχω την υπομονή να μάθω αν θα το τελειώσουν ή θα προκύψει κάτι και θα μείνει στη μέση!  lol!  lol!  lol!  για μένα όμως ισχύει αυτό! δεν είναι απαραίτητα ούτε ο  κανόνας, ούτε το σωστό!

γ) συμφωνώ!! αν δεν υπήρχαν αυτά που λες δεν θα υπήρχαν τα flower boys! στο μόνο που διαφωνώ έχει να κάνει με το κορμί, στο ότι δεν είναι επιτηδευμένο, μάλλον είναι ο κανόνας. δεν ξέρω κατά πόσο έχει να κάνει με ματαιοδοξία όμως ή με το ότι γυμνάζονται από μωρά ακόμα  scratch  scratch κάποια στιγμή είχα πετύχει φωτο από το στρατό, που έκαναν ασκήσεις στο χιόνι. όλοι έτσι ήταν παιδιά! όλοι όμως!  stars
souka
Otaku Addict
Otaku Addict

#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Δευ Ιαν 13, 2014 9:40 am

eva έγραψε:

β) δεν διαφωνώ απόλυτα, αλλά για μένα το 4-5 σεζόν σημαίνουν 4 - 5 χρόνια!! δεν έχω τόση υπομονή πια!!!και  κυρίως δεν έχω την υπομονή να μάθω αν θα το τελειώσουν ή θα προκύψει κάτι και θα μείνει στη μέση!  lol!  lol!  lol!  για μένα όμως ισχύει αυτό! δεν είναι απαραίτητα ούτε ο  κανόνας, ούτε το σωστό!

Πως φαίνεται ότι δεν βλέπεις Game of Thrones... lol! lol! lol! 
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Δευ Ιαν 13, 2014 9:44 am

και στις σειρές δε λέει και κάτι,για σκέψου στα μάνγκα!!! αν εξαιρέσεις το skip beat δεν έχω κανένα άλλο που να είναι Ongoing! και αν την πάθω πάλι όπως με το νανά? ψάχνω μία φορά τη βδομάδα τουλάχιστον να δω αν έχουμε νέα και αν θα συνεχιστεί! σας ειχα πει ότι και με την Κάντυ νόμιζα ότι δεν τα είχα δει όλα τα επεισόδια?
souka
Otaku Addict
Otaku Addict

#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Δευ Ιαν 13, 2014 10:01 am

eva έγραψε:
και στις σειρές δε λέει και κάτι,για σκέψου στα μάνγκα!!! αν εξαιρέσεις το skip beat δεν έχω κανένα άλλο που να είναι Ongoing! και αν την πάθω πάλι όπως με το νανά? ψάχνω μία φορά τη βδομάδα τουλάχιστον να δω αν έχουμε νέα και αν θα συνεχιστεί! σας ειχα πει ότι και με την Κάντυ νόμιζα ότι δεν τα είχα δει όλα τα επεισόδια?

Και το GoT κάπως έτσι είναι γιατί βασίζεται σε βιβλία, τα οποία όμως δεν έχουν γραφτεί όλα, άρα η ιστορία δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη...
Και αυτός που τα γράφει έχει και μια ηλικία... lol! lol! 
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Δευ Ιαν 13, 2014 10:07 am

souka έγραψε:
eva έγραψε:

Και το GoT κάπως έτσι είναι γιατί βασίζεται σε βιβλία, τα οποία όμως δεν έχουν γραφτεί όλα, άρα η ιστορία δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη...
Και αυτός που τα γράφει έχει και μια ηλικία... lol! lol! 

affraid  affraid  affraid  affraid  affraid  affraid  affraid  affraid  affraid  affraid  affraid  affraid 

η προσωποποίηση των μεγαλύτερων φόβων μου!!!  lol!  lol!  lol!  lol!  lol!  lol!
RA3F3V3R
Otaku
Otaku

#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Τρι Ιαν 14, 2014 12:18 am

Σχετικά με αυτό:

RA3F3V3R έγραψε:
RA3F3V3R έγραψε:
Β)
There is a definite path, a predetermined number of episodes, a known ending

Β) Εγώ πάλι νομίζω ότι αυτός είναι ένας βασικός λόγος για τον οποίο κάποιος μπορεί να βαρεθεί πολύ γρήγορα τα Κορεάτικα σήριαλ. Το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται κι ο παπάς άλλωστε.

Μια διευκρίνηση μόνο. Δεν αναφερόμουν τόσο στο predetermined number of episodes, όσο στα definite και path known ending, που έγραψε. Και αυτά τα 2, για μένα τουλάχιστον, από ένα σημείο και μετά μπορεί να λειτουργήσουν αρνητικά για τον θεατή.

Όσο γι' αυτό που λέτε ότι οι άνδρες κορεάτες είναι πιο στυλιζαρισμένοι και όχι οι γυναίκες, διαφωνώ και καθέτως και οριζοντίως, μη σας πω και διαγωνίως.
Απλώς οι Αμερικανίδες σας φαίνονται μπάρμπι επειδή είναι ξανθές με γαλανά μάτια, ενώ οι άλλες όχι. Οι Κορεάτισσες που βλέπουμε στα σήριαλ, οι περισσότερες έχουν κάνει του θεού τα μάτια πάνω τους. Πλαστικές, μάτια, φακούς για να μεγαλώνει η ίριδα και ό, τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Και πώς να μην έχουν κάνει δλδ όταν ζουν σε μία χώρα που η ίδια η κοινωνία τους προωθεί τέτοιες τακτικές και είναι από τις πρώτες χ'ωρες σε πλαστικές εγχειρίσεις; Απλώς αυτές, προσπαθούν να φαίνονται πιο φυσικές. Πχ κάνουν πιο άτονο μακιγιάζ (άσχετα αν από κάτω έχουν 35 βάσεις) ή πιο σικάτα ρούχα και όχι τόσο ξε***λε. Πώς λέμε για τα μαλλιά επιμελώς ατημέλητο, αλλά κατά βάση φουλ στυλιζαρισμένο; Ένα τέτοιο πράγμα. Μπάρμπι είναι κι αυτές αλλά στο μελαχρινό. Μήπως σας αποπροσανατολίζει το χρώμα και δεν το παρατηρείτε;

eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Τρι Ιαν 14, 2014 12:28 am

μπορεί και να έχεις δίκιο, απλά δεν το "βλέπω" με τις ασιάτισσες! βασικά γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης, ενώ στη δύση έχω!!!  lol!  lol!  lol! και κατά πάσα πιθανότητα παίζουν ρόλο και τα άλλα που είπες! 

πέρα απ'όλα τ'άλλα, έχεις δει drama και να "ξέρεις" ποιο θα είναι το τέλος? εγώ γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω και κάνω σκονάκι? όχι σε όλα, πάλι καλά! ξέρεις πόσα ήθελα να δω, αλλά έχω διαβάσει ποιο είναι το τέλος και τα έχω αφήσει? αυτό που με στεναχωρεί πιο πολύ, που θα ήθελα να το δω, και θα το έβλεπα αν δεν ήξερα ποιο είναι το τέλος, είναι το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
RA3F3V3R
Otaku
Otaku

#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Τρι Ιαν 14, 2014 12:43 am

eva έγραψε:
μπορεί και να έχεις δίκιο, απλά δεν το "βλέπω" με τις ασιάτισσες! βασικά γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης, ενώ στη δύση έχω!!!  lol!  lol!  lol! και κατά πάσα πιθανότητα παίζουν ρόλο και τα άλλα που είπες! 
Μάλλον αυτό είναι. Ότι κάνουν τα πάντα, αλλά μετά το παίζουν φυσικές, ενώ στη δύση ότι κάνουν το υπερτονίζουν μετά. Μιας και είμαστε στο θέμα, δεν θεωρώ πολύ όμορφες τις κορεάτισσες. Αντίθετα Κινα/Ιαπωνία θεωρώ ότι είναι πολύ πιο όμορφες οι γυναίκες εκεί. Ή τουλάχιστον αυτές που είναι όμορφες, δεν συγκρίνονται λέμε, θεές.

eva έγραψε:
πέρα απ'όλα τ'άλλα, έχεις δει drama και να "ξέρεις" ποιο θα είναι το τέλος? εγώ γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω και κάνω σκονάκι? όχι σε όλα, πάλι καλά! ξέρεις πόσα ήθελα να δω, αλλά έχω διαβάσει ποιο είναι το τέλος και τα έχω αφήσει?
Σε σχέση με τις Romantic Commedies, αν όχι όλα, σε ποσοστό 99.8,5% ξέρω το τέλος από την αρχή.

eva έγραψε:
αυτό που με στεναχωρεί πιο πολύ, που θα ήθελα να το δω, και θα το έβλεπα αν δεν ήξερα ποιο είναι το τέλος, είναι το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] love to kill

Ε, μα, κι εσύ τι μανία είναι κι αυτή που έχεις να διαβάζεις το τέλος κάθε φορά;;;;; Κόφτη !
Μου θυμίζεις τη μητέρα μου, διαβάζει ένα βιβλίο...
Ρωτάω: Πως πάει το διάβασμα, καλό;
Απάντηση: Αχ τέλειο !!!!! πολύ συγκινητικό το τέλος !!!! Τώρα πάω να διαβάσω την αρχή.... 

ang_explosive  Τέζα μετά εγώ.

eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#15ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Τρι Ιαν 14, 2014 12:54 am

με την Κίνα δεν έχω "αναπτύξει σχέση" ακόμα!!  lol!  lol!  lol!   όσο για την Ιαπωνία,δεν ξέρω για να πω την αλήθεια  scratch  scratch  scratch  scratch  μου αρέσουν κάποιες Κορεάτισσες και κάποιες Γιαπωνέζες, χωρίς να μπορώ όμως να πω ποια εθνικότητα μου αρέσει πιο πολύ. 

την καταλαβαίνω τη μαμά σου!!!  haha  haha  haha  δεν το μαθαίνω στο 100% το τέλος, αλλά θέλω να ξέρω ότι κατ'αρχήν υπάρχει, και κατά δεύτερον ότι θα είναι καλό! το πως θα με πάει μέχρι εκεί, το αφήνω έκπληξη! θέλω να το απολαύσω!!
στις rom com ξέρω ότι θα είναι καλό το τέλος, αν και το σιγουρεύω για να λέω την αλήθεια, αλλά δεν ξέρω το πως θα πάει εκεί,οπότε είμαι οκ! ξέρω αυτά που θέλω να ξέρω,και δεν ξέρω αυτά που δεν θέλω να ξέρω!!! 
αν και μπορώ να θυμηθώ ένα που δεν μπορούσα να καταλάβω καθόλου ούτε πιο θα είναι το τέλος, ούτε με ποιον θα καταλήξει! αλλά δεν έμεινα και με τις καλύτερες εντυπώσεις!! αν ήταν completed, θα είχα δει το τέλος,οπότε μάλλον δεν θα το άρχιζα καθόλου! 
και στο gu family  book Που βλέπω τώρα έκανα σκονάκι πολύ αργά,και μικρό,και έχω την εντύπωση ότι θα τραβήξω πίκρα στο τέλος!! αλλά δεν το ψάχνω πιο πολύ,γιατί είναι κρίμα να το αφήσω 3 επεισόδια από το τέλος!
RA3F3V3R
Otaku
Otaku

#16ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Τρι Ιαν 14, 2014 1:00 am

Μια που λέμε για τέλη...διάβασες αυτό που έγραψα για το Μπαλί στο θέμα της Χα Τζι Γον;
Δικό σου Εύα, με τρέλα...not.

laughingoutloud laughingoutloud 
nansecrets
Otaku Devotee
Otaku Devotee

Αριθμός μηνυμάτων : 3110
Τόπος : Αθήνα
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα!

#17ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Τρι Ιαν 14, 2014 2:13 am

RA3F3V3R έγραψε:
Σχετικά με αυτό:

RA3F3V3R έγραψε:
RA3F3V3R έγραψε:
Β)
There is a definite path, a predetermined number of episodes, a known ending

Μια διευκρίνηση μόνο. Δεν αναφερόμουν τόσο στο predetermined number of episodes, όσο στα definite και  path known ending, που έγραψε. Και αυτά τα 2, για μένα τουλάχιστον, από ένα σημείο και μετά μπορεί να λειτουργήσουν αρνητικά για τον θεατή.

Όσο γι' αυτό που λέτε ότι οι άνδρες κορεάτες είναι πιο στυλιζαρισμένοι και όχι οι γυναίκες, διαφωνώ και καθέτως και οριζοντίως, μη σας πω και διαγωνίως.
Απλώς οι Αμερικανίδες σας φαίνονται μπάρμπι επειδή είναι ξανθές με γαλανά μάτια, ενώ οι άλλες όχι. Οι Κορεάτισσες που βλέπουμε στα σήριαλ, οι περισσότερες έχουν κάνει του θεού τα μάτια πάνω τους. Πλαστικές, μάτια, φακούς για να μεγαλώνει η ίριδα και ό, τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Και πώς να μην έχουν κάνει δλδ όταν ζουν σε μία χώρα που η ίδια η κοινωνία τους προωθεί τέτοιες τακτικές και είναι από τις πρώτες χ'ωρες σε πλαστικές εγχειρίσεις; Απλώς αυτές, προσπαθούν να φαίνονται πιο φυσικές. Πχ κάνουν πιο άτονο μακιγιάζ (άσχετα αν από κάτω έχουν 35 βάσεις) ή πιο σικάτα ρούχα και όχι τόσο ξε***λε. Πώς λέμε για τα μαλλιά επιμελώς ατημέλητο, αλλά κατά βάση φουλ στυλιζαρισμένο; Ένα τέτοιο πράγμα. Μπάρμπι είναι κι αυτές αλλά στο μελαχρινό. Μήπως σας αποπροσανατολίζει το χρώμα και δεν το παρατηρείτε;

με καλυψες πληρως!!!
http://terry.forumgreek.com/
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#18ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Τρι Ιαν 14, 2014 10:35 am

RA3F3V3R έγραψε:
Μια που λέμε για τέλη...διάβασες αυτό που έγραψα για το Μπαλί στο θέμα της Χα Τζι Γον;
Δικό σου Εύα, με τρέλα...not.

laughingoutloud laughingoutloud 

πότε έγινε καλέ αυτό? πάω να το δω!
souka
Otaku Addict
Otaku Addict

#19ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Τετ Ιαν 15, 2014 12:22 pm

RA3F3V3R έγραψε:

Κι εγώ γι' αυτό είπα ότι φαίνονται πιο φυσικές. Μπορεί στην πραγματικότητα να μην είναι αλλά έτσι φαίνονται...
Δεν ξυπνάει π.χ. η μαθήτρια λυκείου με την ψεύτικη βλεφαρίδα να χτυπάει στο ταβάνι... lol!  lol!  lol! 

eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#20ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Τετ Ιαν 15, 2014 1:00 pm

souka έγραψε:
RA3F3V3R έγραψε:

Κι εγώ γι' αυτό είπα ότι φαίνονται πιο φυσικές. Μπορεί στην πραγματικότητα να μην είναι αλλά έτσι φαίνονται...
Δεν ξυπνάει π.χ. η μαθήτρια λυκείου με την ψεύτικη βλεφαρίδα να χτυπάει στο ταβάνι... lol!  lol!  lol! 

lol!  lol!  lol!  lol!  lol!  lol!  lol!  lol!  lol!
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#21ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Τρι Οκτ 07, 2014 2:04 pm

όταν ακόμα και το CNN παραδέχεται ότι το hallyu wave παρασύρει τους πάντες, και ότι τα kdramas είναι εδώ για να μείνουν, τότε τι κάνει? 
μα βέβαια βρίσκει έναν από τους πιο αναγνωρίσημους και έναν από τους πιο επιτυχημένους εκπροσώπους του για να υποστηρίξει αυτήν την άποψη! και δεν μιλάμε για κανέναν άλλο, παρά για τον rain με αφορμή τόσο το my lovable girl όσο και το The prince! 
δείτε το, όχι μόνο για αυτά που λέει ο rain, αλλά για το ρεπορτάζ γενικότερα! 
(το ωραίο είναι ότι, ακόμα κι αν ο ίδιος ο χοτ λείπει από τη συνέντευξη, υπάρχει μία τεράστια μακέτα - αφίσα του! πως είναι δυνατόν να κάνεις τέτοιο ρεπορτάζ και να λείπει ο χοτ! lol! lol! )
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#22ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Τρι Οκτ 07, 2014 2:05 pm

ξέχασα!! 
μετράει τους λόγους! 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
nansecrets
Otaku Devotee
Otaku Devotee

#23ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Σαβ Οκτ 11, 2014 9:20 pm

Woohoo Woohoo Woohoo
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#24ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Σαβ Οκτ 11, 2014 9:24 pm

Πάει καλα,έτσι δεν είναι;
nansecrets
Otaku Devotee
Otaku Devotee

#25ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Why asian dramas?   Σαβ Οκτ 11, 2014 9:33 pm

κερδιζουν το εδαφος που πρεπει!

Παρόμοια θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
Παρόμοια θέματα
-
» Asian-music
» AGE OF EMPIRES 3 : Τhe Asian Dynasties

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Otaku Network :: Asian Drama :: Γενική Συζήτηση Drama-