Greek Otaku Network

Το σημείο συνάντησης όσων αγαπάμε τα manga, τα anime και τα asian drama.

ΦόρουμΑρχικήΗμερολόγιοΕικονοθήκηΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Πρόσφατα Θέματα
» Μουσικά κομμάτια(+covers) από games
Δευ Σεπ 11, 2017 2:46 pm από RA3F3V3R

» My Neighbor, Charles (2015-)
Δευ Σεπ 11, 2017 2:32 pm από RA3F3V3R

» Nightmare Teacher (2016) Mini Series
Πεμ Σεπ 07, 2017 11:45 pm από RA3F3V3R

» The longest journey: Dreamfall
Τρι Σεπ 05, 2017 3:23 pm από RA3F3V3R

» I Am... (2017) Mini Series
Τρι Σεπ 05, 2017 3:01 pm από RA3F3V3R

» Daniel Henney
Πεμ Αυγ 31, 2017 10:31 am από RA3F3V3R

» Frozen Love (2017) Mini Series
Πεμ Αυγ 31, 2017 10:24 am από RA3F3V3R

» Bi (Rain) Artist
Τετ Αυγ 30, 2017 10:42 am από RA3F3V3R

» Best real drama kisses
Τρι Αυγ 29, 2017 12:51 pm από RA3F3V3R

» Dream Home (2010)
Κυρ Νοε 20, 2016 2:43 am από Raiden

» The Wailing (2016)
Σαβ Νοε 19, 2016 10:10 am από eva

» Τελευταίο κορεάτικο τραγούδι που ακούσατε
Σαβ Νοε 19, 2016 10:09 am από eva

» Kdrama ost
Σαβ Νοε 19, 2016 10:04 am από eva

»  ‘Mainstream’ Anime: κριτήριο για να δει κάποιος κάτι ή όχι; (Άρθρο)
Σαβ Νοε 19, 2016 10:00 am από eva

» Ookami Shoujo to Kuro Ouji ( Wolf Girl and Black Prince )
Σαβ Νοε 05, 2016 6:04 pm από eva

» Lee Min Ho
Σαβ Οκτ 22, 2016 1:42 am από nansecrets

» Train to Busan (2016)
Κυρ Σεπ 18, 2016 5:27 pm από eva

» Hana yori Dango manga
Κυρ Σεπ 18, 2016 5:26 pm από eva

» Anime χαμένος χρόνος
Τρι Αυγ 09, 2016 1:58 pm από Juohmaru

» Ookami Shoujo to Kuro Ouji ( Wolf Girl and Black Prince ) manga
Τετ Μαϊος 11, 2016 9:47 pm από eva

Σεπτέμβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Affiliates
free forum

Terry Candy

KYRVOG KOREAN MOVIES

G.O.T
Facebook
Gotnet

Προωθήστε κι εσείς τη σελίδα σας

Μοιραστείτε | 

Gu Family Book

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 15628
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2013

#1ΔημοσίευσηΘέμα: Gu Family Book   Παρ Ιαν 31, 2014 7:40 pm

O Choi Kang Chi είναι μισός gumiho, η μητέρα του ήταν μία θνητή που ερωτεύτηκε το μυθικό πλάσμα που ήταν ο φύλακας των βουνών Jiri Mountains, τον Gu Wal Ryung. Κυνηγημένη από τους εχθρούς της και έχοντας χάσει τον Wal Ryung, στέλνει τον μωρό τους μέσα σε ένα καλάθι να κατέβει το ποτάμι και να φτάσει στον κοντινό οικισμό. Ο τοπικός άρχοντας, μαζί με τους έμπιστους ανθρώπους του τον βρίσκουν και αποφασίζουν να τον μεγαλώσουν. Όταν μεγαλώνει, ανακαλύπτει την πραγματική του ταυτότητα κατά τύχη μία μέρα, και από εκεί αρχίζει η περιπέτειά του στην προσπάθεια να γίνει πραγματικός θνητός, αλλά και να προστατεύσει ότι και όποιον θεωρεί σημαντικό στη ζωή του. 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

cast 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Lee Seung Gi  -  Choi Kang Chi 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Bae Suzy  - Dam Yeo - Wool

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Sung Joon  - Gon Yi 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Choi Jin Hyuk - Gu Wοl Ryung

Genres: Fantasy, Historical, Martial arts, Romance 
No of episodes: 24
Average duration: 1 ώρα και 5 λεπτά.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Έχει επεξεργασθεί από τον/την eva στις Παρ Ιαν 31, 2014 10:08 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://gotnet.forumgreek.com
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#2ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gu Family Book   Παρ Ιαν 31, 2014 8:08 pm

Κατ'αρχήν να πω ότι γενικά δεν είμαι εύκολη στα supernatural, δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν, μου αρέσουν και πάρα πολύ μάλιστα, αλλά είμαι πολύ επιλεκτική, και η ιδέα ενός μυθικού πλάσματος, έστω και κατά το ήμισυ, δεν ήταν και πολύ δελεαστική! φοβόμουν για το τι ήταν αυτό που θα συναντούσα. 
Οι περισσότεροι θα θυμάστε ότι το άρχισα χάρη στον Sung Joon, (κι όμως, όχι για τον Choi Jin Hyuk) όταν μόλις είχα τελειώσει το Shut Up Flower Boy Band (το οποίο να σημειώσω ότι είναι ένα από τα 5 κορυφαία drama που έχω δει μέχρι αυτή τη στιγμή) και ήθελα να τον δω λίγο ακόμα. Το καλό όμως είναι ότι ενώ ξεκίνησα να το βλέπω για ένα λόγο, τελικά βρέθηκαν άπειροι για να το συνεχίσω. 
Μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι έχει εκπληκτική εισαγωγή! πραγματικά εκπληκτική! θα μπορούσε να σταθεί σαν ιστορία και από μόνη της, ακόμα κι όχι σαν εισαγωγή για την ιστορία του Kang Chi, ακόμα κι αν το αφήνανε μόνο δύο επεισόδια. Επιπλέον, να πω ότι ο Choi Jin Hyuk είναι ο ορισμός του καταπληκτικού ηθοποιού σε αυτό το Drama, και του πιο sexy κακού! 

Σπόιλερ:

και επειδή, ως γνωστό, προτιμώ τα ost από τις φωτο

μια ιδέα για την εισαγωγή. 

να πω για μία ακόμα φορά ότι αξίζει να το δει κανείς ακόμα και μόνο για αυτή την πλευρά της ιστορίας, ακόμα κι αν δεν του αρέσει τίποτα μα τίποτα άλλο!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την eva στις Δευ Ιουν 09, 2014 1:04 am, 1 φορά
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#3ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gu Family Book   Παρ Ιαν 31, 2014 8:35 pm

πάμε να δούμε την κύρια ιστορία τώρα. 
Main lead είναι ο Lee Seung Gi που δεν χρειάζεται και πολλές συστάσεις, ότι έχει κάνει το έχει με απόλυτη επιτυχία. Τον έχω δει μόνο στο King 2 Hearts, όπου κατάφερνε να σου περάσει τον ρόλο του από τη μία μεριά σαν τον βασιλιά που έπρεπε να είναι ή τον πρίγκηπα, αλλά και το παιδί της διπλανής πόρτας. και δεν το λέω για κακό, αντίθετα το λέω απόλυτα θετικά,με την έννοια ότι σε έκανε να τον αγαπήσεις, να τον καταλάβεις, και να μη σου φαντάζει "βγαλμένος από παραμύθι". 
Εδώ λοιπόν έχουμε ένα παιδί που μεγαλώνει φυσιολογικά, όπως κάθε άλλο παιδί της εποχής του, χωρίς να έχει ιδέα για το ποια είναι η πραγματική φύση. φτάνει να κλείνει σχεδόν τα είκοσι για να μάθει τι πραγματικά είναι και ποιοι/τι ήταν οι γονείς του, που από μόνο του αυτό έχει ένα στοιχείο τραγικότητας. Δεν είναι εύκολο να φτάνεις στα είκοσι και να σου λένε, ξέρεις παιδί μου, δεν είσαι εξ ολοκλήρου άνθρωπος, είσαι  αλεπού με εννιά ουρές κατά το ήμισυ. Πώς να αντιμετωπίσεις το φόβο σου και για τον ίδιο σου τον εαυτό, αλλά και για τον αποκλεισμό από τους άλλους αν μαθευτεί τι πραγματικά είσαι, το φόβο ότι θα χάσεις ότι έχεις μάθει να αγαπάς και να θεωρείς σημαντικό στη ζωή σου? Έτσι λοιπόν, παίρνει την απόφαση να ψάξει να βρει το gu family book και να γίνει πραγματικός άνθρωπος. τώρα αν αυτό θα πραγματοποιηθεί, μένει να το δούμε.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την eva στις Δευ Μαϊος 25, 2015 8:49 pm, 1 φορά
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#4ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gu Family Book   Παρ Ιαν 31, 2014 9:14 pm

πρωταγωνήστρια είναι η Yeo Wool, που την παίζει η Bae Suzy, μέλος του συγκροτήματος Miss A. Πολύ ταλαντούχα, πραγματικά. την είχα δει και στο Dream High όπου μου άρεσε μεν, από την άλλη όμως δεν ήταν άσχετος ο ρόλος της με την πραγματική της ζωή και από την άλλη υπήρχαν σημεία που είχα κάποια θεματάκια. 
εδώ όμως πραγματικά τον απογείωσε τον ρόλο της! Βέβαια ήταν γραμμένος και με τρόπο που μπορούσε να το κάνει, είχε ότι χρειαζόταν απο το σενάριο ήδη. Δεν έχουμε την κλασσική ηρωίδα, από καμία άποψη! Εχουμε μια κοπέλα που δεν συμπεριφέρεται απλά σαν αγοροκόριτσο, αλλά όλος ο τρόπος ζωής της είναι τέτοιος που κάνει τον Kang Chi και όχι μόνο, να νομίζει ότι είναι αγόρι. Ντύνεται σαν αγόρι, πολεμάει σαν αγόρι, έχει τα κότσια άντρα (πολλές φορές πιο πολλά και από τον ίδιο τον Kang Chi), περιπλανιέται λειτουργόντας σαν κατάσκοπος και διδάσκει πολεμικές τέχνες στη σχολή που διατηρεί ο πατέρας της. Μόνο κλασσική δεν τη λες λοιπόν, ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι ιστορικό το drama!  
Πάντα μαζί της, σαν σκιά της, είναι ο Gon Yi ( ο Sung Joon). Δεν μπορώ να πω ότι είναι αποκάλυψη, γιατί ήξερα ήδη τι να περιμένω από την ερμηνεία του στο Shut Up Flower Boy Band, για μία ακόμα φορά όμως κατάφερε να ανταποκριθεί και με το παραπάνω στις προσδοκίες μου, και όχι μόνο να μην με απογοητεύσει, αλλά να με κάνει να τον θαυμάζω ακόμα πιο πολύ. Ηταν από αυτούς που δεν χρειαζόταν να μιλήσει! μία εικόνα χίλιες λέξεις! μια ματιά στο ύφος του και  καταλάβαινες αυτό που αισθανόταν απευθείας στην καρδιά σου! όσο για τη σχέση του με τον Kang Chi, ανεκτίμητη!!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την eva στις Παρ Ιαν 31, 2014 10:27 pm, 1 φορά
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#5ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gu Family Book   Παρ Ιαν 31, 2014 10:06 pm

πάμε να δούμε και λίγο την πλοκή. έχει όλα όσα χρειάζονται για να είναι μία καταπληκτική ιστορία. καλό καστ, δυνατή side story, απόλυτη αγάπη, bromance, romance, υπερφυσικό, οικογενειακούς δεσμούς, και ένα πολύ πειστικό κακό! 
Θα ήθελα τον Kang chi λίγο πιο ώριμο και πιο αποφασιστικό. Καταλαβαίνω ότι με αυτόν τον τρόπο έδωσαν την εσωτερική του μάχη, την ωρίμανσή του, και την αποδοχή της φύσης του, όπως αυτή είναι, το οποίο δεν είναι κακό, αλλά θα ήθελα κάποια απο τα βήματά του να τα είχε κάνει από μόνος του, χωρίς να χρειαστεί να μεσολαβήσει κάποιος άλλος να τον σπρώξει. Δεν είναι ότι δεν έπαιρνε πρωτοβουλίες, αλλά μου φαίνεται ότι πιο συχνά τον "έσπρωχναν" οι άλλοι. το περίεργο είναι ότι δεν ήταν έτσι από την αρχή, στην πορεία έγινε  scratch  scratch στην αρχή ήταν δυναμικός, ατρόμητος, στο πλευρό των φτωχών και των αδικημένων, πάντα παρόν όταν και όπου τον είχαν ανάγκη, μεγαλόψυχο και χίλια δύο άλλα. όλα όμως άλλαξαν όταν έμαθε ποιος είναι! σαν να έχασε την αυτοπεποίθηση και την αυτοεκτίμησή του. γι'αυτό λέω ότι ίσως έχει να κάνει με την εσωτερική του πάλη και την αποδοχή της ιδιαίτερης φύσης του. 
Επίσης, τι ήταν αυτό με το τέλος!!!! δεν ξέρω αν είναι σύμφωνο με τη ροή της ιστορίας, αλλά εμένα δεν με κάλυψε απόλυτα! θα το ήθελα πιο καθαρό! πρέπει να παραδεχθώ ότι από την αρχή, από την πρώτη τους συνάντηση είχε φανεί ότι εκεί θα πήγαινε το πράγμα. υπήρχαν όλες οι ενδείξεις, και από την άλλη, αν λάβουμε υπόψη το θέμα του drama και ποια σημεία της παράδοσης της Κορέας αγγίζει, δεν θα μπορούσε να έχει άλλο τέλος, αλλά και πάλι με άφησε με ένα κενό του στυλ μα καλά, αυτό ήταν? μας δουλεύουν? Αναγνωρίζω όμως ότι δεν έχει αφήσει κανένα κομμάτι της ιστορίας να μην το κλείσει, δεν έχει αφήσει κανένα κενό, κανένα όμως!
αν και έχω κι άλλα να πω, δεν θα το κάνω γιατί θα πρέπει να αναλύσω το τέλος και θα το χαλάσω για όποιον θέλει να το δει. πάντως, όπως και να'χει μην αφήσετε τα τελευταία μου σχόλια να σας αποθαρρύνουν, αξίζει του χρόνο που του αφιέρωσα και δεν το μετανιώνω, ιδίως μέχρι το 22 πραγματικά το απόλαυσα και να ξαναπω ότι λάτρεψα την Yeo Wool. είναι μία από τις καλύτερες ηρωίδες που έχουν να μας προσφέρουν τα κορεάτικα drama.
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#6ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gu Family Book   Παρ Ιαν 31, 2014 10:15 pm

ξέχασα!!! έχει μία από τις καλύτερες και πιο reallife kissing scenes, γενικά αποδεκτή!
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#7ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gu Family Book   Παρ Ιαν 31, 2014 10:17 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#8ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gu Family Book   Παρ Ιαν 31, 2014 10:19 pm

eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#9ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gu Family Book   Παρ Ιαν 31, 2014 10:23 pm

RA3F3V3R
Otaku
Otaku

Αριθμός μηνυμάτων : 1445
Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2013

#10ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gu Family Book   Κυρ Φεβ 02, 2014 9:25 pm

Φαίνεται πολύ ωραίο το τρέιλερ/βίντεο που έβαλες και δείχνει πολύ προσεγμένη σειρά. Συν ότι έχει πολύ καλα σχόλια! Με δελεάζεις....αλλά θα κρατηθώ! Λέω για λίγο καιρό να μη δω άλλο σήριαλ και να συνεχίσω με ταινίες που έχω αφήσει και θέλω να δω. Και μετά λέω να δω το Who are you μαζί με το City Hunter, το οποίο και άρχισα και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον!
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#11ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gu Family Book   Κυρ Φεβ 02, 2014 9:51 pm

το City Hunter να το δεις!! είναι κορυφαίο!
αυτό μπορείς να το αφήσεις για μετά το CH!!
souka
Otaku Addict
Otaku Addict

Αριθμός μηνυμάτων : 2213
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2013

#12ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gu Family Book   Κυρ Φεβ 02, 2014 11:22 pm

RA3F3V3R έγραψε:
Φαίνεται πολύ ωραίο το τρέιλερ/βίντεο που έβαλες και δείχνει πολύ προσεγμένη σειρά. Συν ότι έχει πολύ καλα σχόλια! Με δελεάζεις....αλλά θα κρατηθώ! Λέω για λίγο καιρό να μη δω άλλο σήριαλ και να συνεχίσω με ταινίες που έχω αφήσει και θέλω να δω. Και μετά λέω να δω το Who are you μαζί με το City Hunter, το οποίο και άρχισα και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον!

City Hunter!!!!!  Woohoo Woohoo Woohoo Woohoo Woohoo 
RA3F3V3R
Otaku
Otaku

Αριθμός μηνυμάτων : 1445
Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2013

#13ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gu Family Book   Κυρ Φεβ 02, 2014 11:28 pm

Το πρώτο επεισόδιο του ΣΧ μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και φαίνεται ότι είναι πολύ προσεγμένη και καλή παραγωγή. Και ο ΛΜΧ ήταν πολύ καλός, καμία σχέση με το Χέιρς. Και μάλιστα στα σχόλια από κάτω, έλεγαν ότι το πρώτο επεισόδιο ήταν βαρετό!!!!  affraid  Αμερικανοί...τι να πεις...
Ενιγουέι, τα υπόλοιπα θα τα πω στο ανάλογο θέμα, μη τρολάρουμε εδώ, όταν την ξεκινήσω. Λίγο αργότερα.
eva
Otaku Total Freak
Otaku Total Freak

#14ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gu Family Book   Κυρ Φεβ 02, 2014 11:33 pm

το θέμα δεν είναι να μην τρολάρουμε, αλλά το ότι θα έχουμε πάααααρα πολλά να πούμε, οπότε καλύτερα εκεί για να έχουμε τον διάλογο ολοκληρωμένο!

Παρόμοια θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
Παρόμοια θέματα
-
» Book 3: Shadow Kiss
» Book 1: Vampire Academy
» Ομορφα πλασματα
» Hunger Games-Αγώνες Πείνας
» The Uglies Series

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Otaku Network :: Asian Drama :: Kdrama-